Najnowocześniejsza biblioteka w kraju
Centrum Informacji Naukowej wraz z Biblioteką Akademicką powstaje w Katowicach. Projekt autorstwa młodej pracowni architektonicznej HS99 zakłada wiele niestandardowych rozwiązań. Rzadkie jak na polskie warunki jest także tempo budowy, bo budynek zostanie otwarty o rok wcześniej niż zapowiadano, czyli na jesieni tego roku. Zobacz postępy prac.
Biblioteka to wspólna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Projekt z pracowni HS99 został wybrany w konkursie architektonicznym już sześć lat temu. Architekci długo czekali na jego realizację, ponieważ uczelnie musiały zdobyć pieniądze. Szczęśliwie budowa wystartowała w ubiegłym roku.
Elewację pokryje piaskowiec, który do Katowic przyjechał aż z Indii, czerwonawy jak śląska cegła. Płyty układane są pod lekkim kątem, aby uzyskać efekty świetlne na elewacji. - Kamień z czasem pokryje się patyną. Staramy się projektować budynki, które żyją. A skoro żyją, to także powinny się w naturalny sposób starzeć - Wojciech Subalski z pracowniHS99, współautor projektu.
Niestandardowa jest nie tylko elewacja, ale też konstrukcja budynku. - Trzeba było zastosować nietypowe stropy, które wytrzymają obciążenie rzędu 1,5 tony na metr kwadratowy. Budynek musi mieć też solidne zabezpieczenia przed szkodami górniczymi. Tuż obok jest przecież nieczynna kopalnia - mówił kierownik budowy Mieczysław Pietrzak podczas uroczystej prezentacji budowy. Wewnątrz zamontowano już pierwsze potężne regały na książki, które będą przesuwać się na szynach.
Większość zbiorów będzie się znajdowała w strefie wolnego dostępu. Czytelnicy korzystając ze specjalnych urządzeń sami będą mogli zapisać książkę na swoje konto i zwrócić ją używając całodobowej wrzutni. - Dopóki ktoś nas nie wyprzedzi to będzie najnowocześniejsza biblioteka w kraju - mówi prof. Dariusz Pawelec, kierownik projektu CINiBA.
Wnętrza rozświetlane przez ponad 4 tysiące okien o specjalnie wyprofilowanym kształcie. Każde ma 18 centymetrów szerokości, zmienia się tylko ich wysokość. Im wyżej, tym okna stają się niższe. Ażurową strukturę elewacji biblioteki najbardziej docenić będzie można wieczorami, kiedy w budynku będą zapalać się światła. Podobny rytm, jak na elewacji, będzie widoczny w wystroju wnętrza budynku.
Pracownia HS99 znalazła się w gronie 40 najlepszych architektów w Europie rankingu Europe 40 under 40
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Skomentuj:
Najnowocześniejsza biblioteka w kraju