Stadion w budowie
W ramach festiwalu Warszawa w Budowie, odbyła się wycieczka na plac budowy Stadionu Narodowego, prowadzona śladem koncepcji JSK Architekci - autorów projektu. Uczestników oprowadzał wiceprezes firmy JSK Architekci, Mariusz Rutz. Zobacz jak było.














Pod koniec września minęły dwa lata od rozpoczęcia budowy Stadionu, jego bryła stała się już rozpoznawalnym znakiem w krajobrazie prawobrzeżnej Warszawy. W kaskach i kamizelkach ruszyliśmy obserwować to miejsce najbardziej spektakularnej przemiany w Warszawie. Jak będzie montowany dach? Jaki wymiar ma obręcz spinająca jego konstrukcję? Jak wejdziemy na stadion? Gdzie będzie loża VIPowska? Jak kształtowane były trybuny? Kiedy nastąpi big lift - operacja montażu dachu? Jak będzie funkcjonował stadion w dni powszednie? Na te i inne pytania odpowiadał architekt objaśniając powstanie obiektu od koncepcji poprzez kolejne fazy realizacji. Sceneria budowy najnowocześniejszego obiektu sportowego w Polsce rozpaliła wyobraźnie nie tylko kibiców sportowych. Stanęliśmy na płycie boiska, poprzez liczne korytarze, klatki schodowe, wspinając się po stromych trybunach, dotarliśmy na najwyższy ich poziom. Po raz pierwszy z takiej wysokości można tu podziwiać panoramę lewobrzeżnej Warszawy.
Kamieniem węgielnym Stadionu Narodowego jest Stadion X-lecia, wybudowany z gruzów przedwojennej Warszawy. To miejsce, jak żadne inne, stało się szczególnym symbolem przemiany miasta, skłaniającym do refleksji. Stadion X-lecia wznosili w iście stachanowskim tempie mieszkańcy Warszawy lat 50 ubiegłego wieku, uczestnicy wycieczki mogli przez chwilę zajrzeć za kulisy, poczuć emocje, które towarzyszą budowie jego następcy.
Monika Komorowska
- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości