"Wystawa średnicowa" na stacji Warszawa Powiśle
Wystawę archiwalnych rysunków i zdjęć warszawskiej średnicowej linii kolejowej autorstwa Arseniusza Romanowicza, Piotra Szymaniaka i współpracowników od soboty można oglądać podczas trwającego właśnie festiwalu Warszawa w Budowie II. To unikalna szansa poznania warsztatu i codziennej pracy warszawskich architektów połowy dwudziestego wieku.
Przecinająca centrum Warszawy kolejowa linia średnicowa to nie tylko ciąg komunikacyjny ale także szlak obiektów architektury przyciągających uwagę jej koneserów z Polski i z zagranicy. Zrealizowane pomiędzy końcem lat pięćdziesiątych i połową lat siedemdziesiątych obiekty stacji i przystanków kolejowych Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście WKD, Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion i Warszawa Wschodnia łączą osoby architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, którzy w 1946 roku wygrali konkurs na projekt Dworca Centralnego. Przez lata pracowali nad kolejnymi wersjami jego projektu, projektami dla innymi stacji, a także nad systemem obsługi kolejowej Warszawy opartym na rozbudowie istniejącej od lat trzydziestych linii średnicowej. Współpracowali z wieloma interesującymi twórcami.
Efektem pracy interdyscyplinarnych zespołów były między innymi pełne ekspresji zadaszenia, czy wielowątkowe opracowanie przystanku Warszawa Śródmieście. Stworzono tu nie tylko dobre warunki akustyczne, ale też wyjątkowe wnętrza z podświetlanymi mozaikami. Zaprojektowany przez Bogusława Smyrskiego systemem informacji wizualnej stał się punktem wyjścia dla rozwiązań stosowanych później na stacjach kolejowych w całej Polsce.
"Wystawa średnicowa" i towarzyszące jej wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na wyjątkową architekturę linii średnicowej, objaśnienie jej koncepcji funkcjonalnej, wreszcie promowanie korzystania z niej jako wygodnego sposobu poruszania się po Warszawie. Wystawa prezentuje nieznane szerzej aspekty architektury powstającej pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza, Piotra Szymaniaka i współpracujących z nimi twórców. Archiwalne rysunki i zdjęcia pokazują jak wyglądały niektóre elementy ich budynków w różnych fazach projektowania i realizacji. Projekcja w górnym pawilonie PKP Warszawa Powiśle pokazuje rozwój kolei w Polsce i na linii średnicowej po 1945 roku oraz budowę Dworca Centralnego. W przejściu do dolnego pawilonu prezentujemy mural z projektem tego dworca przypominających azjatycką pagodę. Koncepcja powstała w pracowni Romanowicza w 1963 roku. Naprzeciwko znajduje się próba odtworzenia oryginalnej dekoracji przejścia.
czas: 1-31 października
miejsce: klubokawiarnia Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3B
kuratorzy: Hubert Trammer, Tomasz Fudala
aranżacja wystawy: Małgorzata Kuciewicz
opracowanie graficzne, badania archiwalne: Błażej Pindor
współpraca kuratorska: Maria Filcek
Skomentuj:
"Wystawa średnicowa" na stacji Warszawa Powiśle