Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Posiedź sobie na wyspie

buma

Na pytanie o to, co zabrać ze sobą na bezludną wyspę, wiele osób bez wahania odpowiada: książkę! Wyspa, która powstanie w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach, co prawda bezludna nie będzie, ale opanują ją książki. Premiera projektu Isla Polonia autorstwa hiszpańskiego biura Grupo Aranea już w październiku.

Co robi dom kultury w średniej wielkości polskim mieście, gdy dostaje nowej zbiory? Upycha je na regałach lub wystawia w gablotce. A jak wygląda czytelnia? To zazwyczaj stojące w rzędach ławki przypominające te szkolne oraz niewygodne krzesła. Aż chce się wrócić do domu O tym, że biblioteka to nie tylko bezduszna wypożyczalnia i miejsce, gdzie szybko skserować można fragment potrzebnej książki, mówi się coraz częściej. Biblioteka XXI wieku powinna kreować publiczną przestrzeń kultury. Isla Polonia ma być odpowiedzią na takie myślenie.

Kiedy mysłowickie centrum uzbierało sporą kolekcję publikacji otrzymanych od różnych wydawnictw i osób prywatnych, wiadomo było, że potrzebna jest nowa przestrzeń do prezentacji zbiorów. Książki i albumy obejmują tematykę kulturalną, dostępne będą również albumy o sztuce, audiobooki oraz magazyny lifestylowe. Na ich prezentację centrum postanowiło przeznaczyć jedną z sal mieszczących się placówce. Architekci zostali poproszeni przez kuratora projektu Mariusza Szczelinę o zaprojektowania mebla - siedziska, który stałby się centralnym punktem nowej przestrzeni. "Korzystając z naszych doświadczeń w dużej skali, jak również czerpiąc z naszego zainteresowania przyrodą, postanowiliśmy stworzyć coś małego, bardzo osobistego, wzorując się na czymś dużym, publicznym, anonimowym. W efekcie uzyskaliśmy swego rodzaju mikro-świat, wielofunkcyjny mebel o uniwersalnym charakterze, który wstawiony do zamkniętego pomieszczenia wprowadza do niego zupełnie nowy element o unikatowym charakterze. To taka nasza osobista wyspa dla Polski" - tłumaczy Francisco Leiva Ivorra, główny architekt i założyciel hiszpańskiego biura.

Na projekt mocny wpływ miała przyroda. Siedzisko, to mebel-wyspa, z pagórkami, wzniesieniami, nierówną "linią brzegową". Na wyspie przewidziano wiele punktów, które odwiedzający czytelnie będą mogli wykorzystać w dogodny sposób. Czytając książkę będzie można siedzieć, leżeć lub nonszalancko się opierać. Każde z miejsc na siedzisk ma inny kształt i rozmiar. Siedzisko będzie mieć rzeźbiarską formę i dynamicznie przechodzić w różne kształty.

Wyspa, którą przywiozą do Polski Hiszpanie, to na razie kropla w morzu potrzeb, z jakimi zmagają się nasze biblioteki. Potrzeba będzie jeszcze wiele czasu, by odkurzyć ich wizerunek.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Posiedź sobie na wyspie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej