Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

W Katowicach powstaje kolejne centrum

red

... ale nie handlowe. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka budzi zainteresowanie jeszcze w stanie surowym. Już teraz widać, że powstaje obiekt wyjątkowej i oryginalnej urody.  Zaprojektowany został przez pracownię HS99.

Biblioteka to wspólna inwestycja Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Jej budowa rozpoczęła się w zeszłym roku. Projekt powstał i został wybrany w konkursie architektonicznym już sześć lat temu. Czekał na realizację tak długo, bo uczelnie musiały zdobyć pieniądze. To niebagatelna kwota prawie 80 mln zł. Na szczęście pomysły HS99 nie zestarzały się.

- Jeśli architekt nie ulega modzie, jest szansa, że jego projekt zachowa aktualność mimo upływu czasu - mówi Wojciech Subalski z pracowniHS99, współautor projektu.

Autorzy projektu mają pełną kontrolę nad realizacją. Ich udział w pracach jest istotny ponieważ w projekcie wykorzystali sporo niestandardowych rozwiązań. - Wyszliśmy z założenia, że biblioteka to serce uczelni. Skoro tak, to przynajmniej niektóre elementy składające się na ten budynek powinny wybiegać ponad standard. Dlatego na przykład zdecydowaliśmy się na dość nietypową elewację i wykorzystaliśmy okna o specjalnie dobieranej szerokości, wykorzystujące profile wytłoczone, tylko dla tego konkretnego projektu - mówi Subalski. To rozwiązanie stosowane w Polsce rzadko. Zazwyczaj to projekt dostosowuje się do tego, co jest dostępne na rynku. Architekci z HS99 zrobili odwrotnie. I chwała im za to.

Okna w budynku są zatem dokładnie 4004. Każde ma 18 centymetrów szerokości, zmienia się tylko ich wysokość. Im wyżej, tym okna niższe. Ażurową strukturę elewacji biblioteki najbardziej docenić będzie można wieczorami, kiedy w budynku będą zapalać się światła. Podobny rytm, jak na elewacji, powróci w wystroju wnętrza budynku.

Wewnątrz ściany pozostaną betonowe, ale z zewnątrz przykryje je okładzina. Na fragmencie elewacji już można ją oglądać. To piaskowiec, który do Katowic przyjechał aż z Indii, czerwonawy jak śląska cegła. Płyty będą układane pod lekkim kątem. Dzięki temu na elewacji będzie grało światło. Efekt ma być tym ciekawszy, że płyty nie będą w żaden sposób wygładzone, a tylko zaimpregnowane. -Kamień z czasem pokryje się patyną. Staramy się projektować budynki, które żyją. A skoro żyją, to także powinny się w naturalny sposób starzeć - dodaje Subalski.

Otwarcie biblioteki zaplanowano na październik 2012 roku. Przebieg budowy można śledzić na stronie www.ciniba.us.edu.pl.

Iwona Sobczyk

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

W Katowicach powstaje kolejne centrum

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej