Galeria MM w Poznaniu
Nowe centrum handlowe w Poznaniu - Galeria MM powstaje w miejscu Pasażu MM, który został wybudowany na początku lat 90 po to, by z centrum miasta usunąć stoliki i łóżka służące handlarzom za lady sklepowe. Budynek ze szkła i nierównych płaszczyzn naturalnego kamienia zaprojektowało poznańskie Studio ADS, projektanci m.in. Starego Browaru i terminalu portu lotniczego Ławica.
Galeria MM o powierzchni prawie 37 tys. m kw. ma zostać oddana do użytku w ostatnim kwartale 2011 r. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 150 mln zł. Ma się tam znaleźć łącznie 71 punktów handlowo-usługowych. Od parteru do drugiego piętra będą sklepy, kawiarnie i restauracje, na poziomie -1 delikatesy i drogerie, na trzecim i czwartym biura, a na kondygnacjach -2 i -3 parking na 280 samochodów.
Na razie miejsce budowy to przede wszystkim olbrzymi i głęboki na 15 m wykop.
- To będzie najgłębiej posadowiony budynek w Poznaniu - zdradził prezes firmy Ataner Ryszard Szulc, który stoi na czele spółki Galeria MM SPV, powołanej do zrealizowania tej właśnie inwestycji.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przekonywał, że Galeria MM jest inwestycją, która pozwoli ożywić centrum miasta: - Na razie udało się to zrobić na linii między placem Andersa [koło Starego Browaru [- przyp. red.] a Starym Rynkiem. Dzięki Galerii MM powstanie trójkąt, który - jestem przekonany - będzie przesuwał się dalej, na zachód.
Marika Bielicka
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie