Biurowiec Szkieletor
Z ostatniej chwili! Na ósme piętro Szkieletora, opustoszałego wieżowca w Krakowie wprowadzili się pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze, którego okna wychodzą na ul. Beliny-Prażmowskiego.
Budynek Naczelnej Organizacji Technicznej w Krakowie, znany mieszkańcom Krakowa jako szkieletor, był jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć budowlanych komunistycznej Polski. Wizja nowoczesnego budynku, wyposażonego w sale konferencyjne, naszpikowane sprzętem audiowizualnym, pomieszczenia biurowo-administracyjne, restauracje i tarasy widokowe nigdy się jednak nie ziściła, a działania konstruktorów skończyły się na wzniesieniu wielkiego stelażu z betonu i stali, który od przeszło trzydziestu lat góruje nad Rondem Mogilskim jako widmo dawnego przedsięwzięcia. Na tej martwej konstrukcji, która zlała się z pejzażem miejskim i straciła kontakt z dawną inicjatywą technologiczno-budowlaną, Paulina Pankiewicz oparła swój projekt Godziny otwarcia. Artystka postanowiła ożywić budynek poprzez ponowne umieszczenie go w kontekście, z którego przez lata rdzewienia i zapomnienia został wyrwany.
Wszystkich, którzy przyzwyczaili się do biernej obecności budynku, zachęcamy do konfrontacji z projektem. Działania Pauliny Pankiewicz nie tylko ożywiają martwą stalową konstrukcję, ale też umieszczają ją w pierwotnym kontekście, dzięki czemu budynek ponownie reprezentuje inicjatywę technologiczną i wizję innowacyjnego centrum administracyjno-biurowego.
Projekt Pauliny Pankiewicz został nagrodzony w konkursie Fresh Zone, można oglądać codziennie, do końca trwania festiwalu ArtBoom Tauron Festival (27 czerwca), po godz. 22.00.
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce