Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bank Polski będzie biurowcem

jj

Projekt Senator przy ul. Bielańskiej będzie nowoczesnym budynkiem biurowym. Dotkliwie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego budynek dawnego Banku Polskiego dziś stoi w Warszawie opustoszały. Ruiny tego zabytku mają zostać uzupełnione nowoczesną architekturą. Prace potrwają do 2012 roku.

W czasach króla Augusta Poniatowskiego mieściła się tu Mennica Państwowa, w latach 1907 - 1911 na zgliszczach starych zabudowań powstał nowy gmach projektu Leontija Nikołajewicza Benoit. Obiekt był wieloletnią związany z bankowością.  Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości znajdował się tu rosyjski Bank Państwa, potem Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1924 r. Bank Polski. W tych czasach okolica stanowiła prawdziwe finansowe centrum stolicy.

W czasie wojny, szczególnie podczas walk powstańczych, znaczna część gmachu uległa zniszczeniu. Część, która przetrwała została rozebrana w latach 60. Jedyne zachowane zachodnie skrzydło ruin Banku Polskiego zostało wpisane do rejestru zabytków.

Biurowiec Senator, który ma powstać w tym miejscu zaprojektowany został na planie dawnego budynku Banku Polskiego. Zachowana zabytkowa ściana ma zostać wiernie odrestaurowana jak informuje Ghelamco Poland - inwestor biurowca. Będzie to ściana frontowa głównego Atrium.

Projekt budynku powstał w belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, a przed podjęciem decyzji o budowie wykonano szereg ekspertyz archeologicznych.

Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku. Odwzorowany zostanie również kolisty narożnik od strony al. Solidarności. Nowa część zachowuje zabytkowe założenia m.in. kontynuowane są poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku. Na dwóch najniższych piętrach znajdą się duże przeszklenia, które także mają nawiązywać do historycznego budynku z 1907 r. Podobnie kamień, którym pokryta zostanie elewacja. Dolna część elewacji utrzymana zostanie w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie. Wyższe piętra pokryje kamień w kolorystyce piasku, odwołujący się kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany dawnego gmachu Banku Polskiego.

Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w budynku będzie główne Atrium. Jego centralna ściana poddana zostanie renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej. Część podłogi zostanie przeszklona, aby zaprezentować zachowane fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.

Inwestor reklamuje projekt jako nowoczesny budynek biurowy, który w umiejętny sposób połączy w sobie elementy historyczne i współczesne. A Wy jak oceniacie Senatora?

    Więcej o:

Skomentuj:

Bank Polski będzie biurowcem