Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najlepsze budynki z cegły

jj

Jury nie miało łatwego zadania. Na konkurs Brick Award 2010 wpłynęło bowiem aż 260 projektów z 32 krajów. Wszystkie budynki musiały posiadać innowacyjną formę oraz stosować cegłę ceramiczną. Dodatkowo oceniono funkcjonalność i ekologiczność budynku. Zobacz najlepsze z nich.

Wręczenie nagród Brick Award 2010 odbyło się 8 kwietnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Liechtenstein w Wiedniu. Podczas tegorocznej, czwartej już edycji konkursu międzynarodowe jury oceniało 260 projektów z 32 krajów. Kryteriami decydującymi o wygranej, oprócz innowacyjnej formy projektu oraz sposobu zastosowania cegły ceramicznej, były funkcjonalność i ekologiczność budynku.

Oprócz wyróżnienia architektów i wręczenia nagród, podczas wydarzenia przedstawiono także album architektoniczny "Brick 2010", w którym, obok zwycięskich projektów, zaprezentowano 35 innych, niezwykłych budowli z cegły z całego świata. Wśród nich znalazły się także dwa budynki z Polski, które niedawno opisywaliśmy na Bryle. Na kartach albumu pojawił się gmach katowickiego sądu okręgowego projektu Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz oraz krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena.

Miejsce pierwsze Budynek Forum Krajowego i Parlamentu Krajowego Księstwa Liechtenstein, w Liechtenstein, Architekt: Hansjörg Göritz Architekturstudio

Oba nowe budynki Parlamentu Krajowego - Dom Wysoki (das ?Hohe Haus") oraz Dom Długi (das ?Lange Haus") - powstały u stóp góry zamkowej, tuż pod siedzibą regenta oraz przy siedzibie Rządu Księstwa Liechtenstein. Göritz na nowo zinterpretował poprzedni plan zabudowy i zaprojektował dwa budynki, które dzięki swej nadzwyczaj prostej, prawie sakralnej, formie podnoszą architektoniczny prestiż Vaduz oraz urzekają widza jednolitością i konsekwencją w zastosowaniu cegły elewacyjnej koloru ochry. W projekcie użyto bagatela 680 tysięcy jednakowych cegieł elewacyjnych. Pokryte są nimi ściany i sufity, od garażu podziemnego po sale posiedzeń. Ciepłe światło oddawane przez powierzchnię cegieł tworzy szczególną atmosferę wewnątrz i na zewnątrz tego budynku.

Miejsce drugie: Południowoazjatyckie Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka, Indie, Architekt: Anagram Architects

W nowym budynku Południowoazjatyckiego Centrum Dokumentacyjne Praw Człowieka (SAHRDC) w Delhi połączono design i kreatywność, co tworzy poetyckie wręcz dzieło. Dysponując 50 metrami kwadratowymi powierzchni i ograniczonym budżetem, architekci Valbhav Dimri i Madhav Raman stworzyli ergonomiczne i niedrogie powierzchnie biurowe. Budynek otrzymał ekstrawagancką fasadę za pomocą pojedynczych, powtarzających się modułów z cegły o wzorze, zainspirowanym architekturą tradycyjną - pełnym przepychu elementem "jali", mającym w architekturze hinduskiej długą tradycję.

Miejsce trzecie: Dom Morjan-Poeten, Niemcy, Architekt: Nikolaus Bienefeld

Dom myśliwski zaprojektowany przez architekta Nikolausa Bienefelda zjednuje sobie widza swą archaiczną prostotą. Architekt osobiście zadbał o najmniejszy konstrukcyjny szczegół. Murowana bryła domu o powierzchni jedynie 62 metrów kwadratowych, sprawia wrażenie wytrzymałej, ale i subtelnej konstrukcji. Projekt był z założenia ekonomiczny i uwzględnił użycie cegły korzystnej cenowo. Kunsztowne szczegóły fasady, takie jak niestandardowa skrzynka na listy i dzwonek, dowodzą wyraźnie zamiłowania do drobiazgów.

Nagroda specjalna: budynki użyteczności publicznej, Republika Mali, Architekt: Emilio Caravatti

Architekt Emilio Caravatti swoje projekty realizuje w Republice Mali - jednym z najbiedniejszych regionów świata, przy pomocy miejscowej ludności. Nagrodzony projekt powstał w roku 2005 jako "work in progress", w ramach którego powstało do dziś wiele różnych budynków użyteczności publicznej: dwie szkoły, punkt medyczny oraz domy mieszkalne dla nauczycieli - wszystkie na sawannie w regionie Beledougou, w zachodniej części Mali. Projekty budowlane wykonano przy zastosowaniu dostępnych na miejscu materiałów i tradycyjnej, częściowo już zapomnianej, techniki budowlanej.

Nagroda specjalna: Muzeum Architektury Fundacja Insel Hombroich, Niemcy, Architekci: Álvaro Siza, Rudolf Finsterwalder

W tym projekcie swoje szyki połączyłi dwaj architekci: Portugalczyk Álvaro Siza oraz Rudolf Finsterwalder, architekt niemiecki. Bezpretensjonalny i wyważony budynek muzeum architektury został praktycznie w całości wzniesiony z cegły. Na zielonej wyspie gmach wyróżniają lśniące w głęboką czerwienią ceglane ściany oraz miodowe okna i drzwi. Ciekawostką jest, że cegły uzyte do tego projektu pochodzą z wyburzonych budów, dlatego są spękane i uszkodzone. Rzadko która z nich ma jeszcze ostre brzegi czy kanty. Około dwa procent wmurowanych cegieł nosi na sobie jeszcze ślady białej farby, przez co ściana zyskuje żywy, ognisty charakter.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły

Skomentuj:

Najlepsze budynki z cegły

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej