JEMS Architekci zdobywają Okęcie
Wypielęgnowany park i miejski plac na zwieńczeniu osi Żwirki i Wigury oraz nowe budynki, w tym hala konferencyjno-wystawowa - tak wygląda koncepcja pracowni JEMS Architekci, która wygrała konkurs na zaplanowanie kompleksu biurowo-usługowego obok lotniska Okęcie
Konkurs dotyczył blisko dziesięciu hektarów między jezdniami południowego końca al. Żwirki i Wigury. Architektów poproszono, by pomiędzy nowymi budynkami wytyczyli układ placów i ulic w oprawie zieleni. - Zaproponowaliśmy, by zakończyć lipową aleję ulicy Żwirki i Wigury parkiem Fryderyka Chopina - mówi Łukasz Kuciński z pracowni JEMS Architekci. - Dopiero wokół tego parku chcemy kształtować zabudowę. Przedłużony szpaler drzew zwieńczony byłby publicznym placem, który musi być wyjątkowo starannie zaprojektowany. Na tyłach hotelu Courtyard by Marriott zaplanowaliśmy budynek wystawowo-konferencyjny. Pomiędzy nowymi budynkami wytyczyliśmy przejścia, tak żeby piesi mogli przejść z terminali lotniska po zielonych skarpach do parku.
Do parku dochodziłby poprzeczny pasaż prowadzący od terminali lotniska. Pod tym pasażem znajduje się podziemna stacja kolejowa. Architekci nie umieścili w tym miejscu żadnych budynków, by uniknąć problemów technicznych z realizacją. W pasażu umieścili tylko pawilon wyjścia ze stacji, uwypuklając jej znaczenie.
Jury konkursowe nagrodziło tych architektów za spójną, atrakcyjną kompozycję przestrzeni z parkiem, a także ocalenie dużej ilości zieleni w północnej części parku. Chwalono także oparcie nowej zabudowy na osi kompozycyjnej będącej przedłużeniem szpalerów lip Żwirki i Wigury.
Drugą nagrodę dostała pracownia Broadway Malyan, trzecią nagrodę przyznano pracowniom Kessler Design i Inter-Arch Architekci.
Kiedy koncepcja ma szansę zamienić się w rzeczywistość? Nieprędko. Wiadomo na pewno, że cały kompleks będzie budowany kilkanaście lat. Koszt realizacji całego kompleksu PPL Okęcie szacuje na około 10 mld zł.
Michał Wojtczuk
źródło: Gazeta Stołeczna
Skomentuj:
JEMS Architekci zdobywają Okęcie