Zana House - milczący biurowiec
Biurowiec, który powstał w Lublinie jest surowy i stanowczy. Zana House stanowi wyspę pośród morza architektonicznego chaosu. Autorami tego monolitycznego gmachu są architekci z pracowni Stelmach i Partnerzy.
BiurowiecZana House znajduje się w centrum Lublina. Jego projekt przygotowała pracownia Bolesława Stalmacha - Stelmach i Partnerzy. Zwarta, sześcienna bryła biurowca została zamknięta w betonowej skorupie pionowych podziałów, które wydają się chronić wnętrze przed nieprzyjaznym otoczeniem. Budynek otrzymał honorowe wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich na najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony w Polsce w 2008 r.
- Kontekstem jest wrogi przestrzenny chaos, przypadkowa brzydka zabudowa bez zieleni - mówi projektant Bolesław Stelmach. - Trzeba więc było narysować dom, który to otoczenie zaneguje. Dom, który będzie uzasadniał się sam swoją strukturą i elewacjami skierowanymi do wewnątrz. Jest to dom milczący - jedyna możliwa odpowiedź na taki kontekst.
Biurowiec posiada ponad 1320 m2 powierzchni użytkowej. Została ona rozłożona na 5 kondygnacjach - 4 nadziemnych i 1 podziemnej. Na poziomie -1 znajduje się parking podziemny mieszczący 21 miejsc postojowych. Wyżej, na parterze, mieści się przestrzeń usługowa i wejście na pozostałe piętra budynku. Pozostałe trzy kondygnacje zostały przeznaczone na biura typu open-space. Dodatkowo na poziomie +3 znajduje się bar i wejścia na zewnętrzne tarasy.
Biurowiec Zana House przeciwstawia się dominującym obecnie trendom, preferującym lekką i otwartą architekturę. Choć jest surowy i stanowczy, to stara się pełnić rolę "znaku miejsca" i porządkować otaczającą przestrzeń miasta. Jest to elegancja architektura, która z pewnością stanie się wizytówką inwestora.
Skomentuj:
Zana House - milczący biurowiec