Stadion w Białymstoku od Kuryłowicza
Już za dwa lata Białystok wzbogaci się o nowoczesny stadion sportowy. Autorami projektu są architekci z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Ażurowa konstrukcja obiektu zainspirowana została grą świateł i cieni. Stadion, którego budowa właśnie się rozpoczęła ma pomieści ponad 22 tys widzów.
Budynek stadionu jest z trzech stron otoczony wysoką zielenią. Delikatnie poruszające się korony drzew, przez które przesącza się światło słoneczne, tworzą bogactwo efektów świetlnych. Zamierzeniem autorów projektu było nawiązanie dialogu między materią architektoniczną stadionu a jego zjawiskowym otoczeniem. Gra świateł i cieni w prześwitach zieleni stała się inspiracją do rozwiązania widowni i zadaszenia obiektu. Ażurowa, przestrzenna konstrukcja, z poszczególnymi planami wyodrębnionymi kolorem, przez swoją dynamikę i nakładające się rytmy stanowi zapowiedź sportowego widowiska.
Obiekt respektuje także rozmiary sąsiedniej zabudowy i wpisuje się w drobną skalę jej struktury, nie rozsadzając otoczenia. Problem uporządkowania i minimalizacji przestrzennego oddziaływania parkingu samochodowego na 2,5 tysiąca stanowisk rozwiązano, przykrywając go ażurową, zazielenioną płytą.
Zwarta bryła stadionu mieści pełnowymiarowe boisko, widownię na 22,5 tysiąca widzów i pełny program funkcjonalny wymagany do przeprowadzenia meczu. Widownia oraz zamknięte kubatury stadionu zostaną wzniesione w monolitycznej konstrukcji żelbetowej. Na stalowej konstrukcji osłaniającego całą widownię dachu będzie rozpięta lekka, półprzepuszczalna dla światła słonecznego powłoka z membrany teflonowej. Konstrukcja dachu posłuży także jako ruszt do montażu systemu oświetlenia płyty boiska i widowni, systemu nagłośnienia i kamer systemu bezpieczeństwa.
Widownia o dwóch strefach wysokościowych jest ukształtowana w sposób zapewniający pełną widoczność płyty boiska. Miejsca siedzące podzielono na 72 sektory o przeciętnej liczbie 340-360 widzów w każdym, a główną trybunę z miejscami dla VIP-ów i mediów usytuowano po zachodniej stronie boiska. Pod widownią stadionu znajdują się trzy poziomy pomieszczeń użytkowych, w których mają mieścić się restauracje, sklepy, pomieszczenia klubowe oraz siedziba Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Planowana jest tam również ekspozycja muzealna poświęcona historii futbolu w regionie. mieszczących wszystkie funkcje pomocnicze stadionu. W części zachodniej, pod trybuną główną, znajdują się przestrzenie przeznaczone dla zawodników, obsługi, VIP-ów, mediów, partnerów komercyjnych i innych użytkowników specjalnych.
Komunikację wewnątrz widowni zapewniają piony klatek schodowych o odpowiedniej przepustowości oraz korytarze, przy których rozmieszczono punkty gastronomiczne i zespoły sanitarne.
Autorami projektusą prof. Stefan Kuryłowicz, Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński, Krystyna Tulczyńska.
25 maja polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. i Eiffage Construction S.A.S. podpisało umowę na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Obiekt zostanie wybudowany w przeciągu 2 lat.
Skomentuj:
Stadion w Białymstoku od Kuryłowicza