Polski Pawilon na EXPO robi furorę
Zainspirowany ludową wycinanką Pawilon Polski na Wystawę Światową w Szanghaju jest już gotowy. Projekt zespołu młodych architektów z Warszawy spodobał się tak bardzo, że w grupie kilku wybranych pawilonów narodowych promuje wystawę EXPO 2010 w Chinach.
0 lutego 2010 r. chiński generalny wykonawca, Shanghai Baoye Construction Corporation, Ltd. zakończył prace konstrukcyjne przy budowie Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2010. W połowie lutego planowane jest rozpoczęcie prac związanych z zabudową wnętrza Pawilonu Polski. Ich zakończenie przewidziane jest na połowę kwietnia 2010 r.
- Projekt naszego pawilonu jest już teraz dużym sukcesem na EXPO 2010 - spotkał się z dużym zainteresowaniem, znalazł się w grupie kilku wybranych pawilonów narodowych, które reklamują wystawę EXPO 2010 w Chinach, można go zobaczyć w wielu miejscach w Szanghaju - zwróciła uwagę Lublińska-Kasprzak, koordynator budowy Polskiego Pawilonu. Wystawa zostanie otwarta 1 maja. Na 22 maja zaplanowano Dzień Polski na EXPO 2010. Swój udział w nim zapowiedział premier Donald Tusk.
Bryła polskiego pawilonu została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w pod koniec 2007 roku. Autorami zwycięskiej koncepcji zostali młodzi warszawscy architekci w składzie: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska. Konstrukcja podobna jest do kartki papieru, wielokrotnie zginanej, z której stworzono ludową wycinankę. Pawilon ma kształt prostokąta o wymiarach 20 m na 50 m, a jego ściany wykonano ze sklejki, mają być w nocy podświetlane od wewnątrz kolorowym światłem, dzięki czemu budynek ma się wyróżniać w pejzażu wystawy.
Dominującym materiałem wykończeniowym pawilonu ma być drewno. Charakterystyczna elewacja przypominająca ludowe wzory wycięta została za pomocą lasera ze specjalnej wodoodpornej sklejki. Autorzy mają nadzieję, że taki dobór materiałów będzie pomocny przy późniejszym, ewentualnym demontażu pawilonu i rekonstrukcji go w jednym z polskich miast.
Na powierzchni ok. 1200 m kw. powstanie polska ekspozycja - sale wystawowe, polska restauracja, a nawet miejsce przypominające miejski rynek. Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od ogólnodostępnego placu, nad którym znajduje się zadaszenie, będące w rzeczywistości wgłębieniem w bryle pawilonu. Oprócz zapewnienia ciekawych wrażeń estetycznych, będzie ono również chronić gości przed deszczem lub palącym słońcem. Droga będzie wiodła poprzez wewnętrzne ekspozycje aż na dach. Fragmenty wycinanki z zewnętrznej strony elewacji pawilonu na dalszych etapach zwiedzania będą zmieniać się we wzory roślinne lub kontury miejskiej mapy.
Przed pawilonem ustawione zostaną kolorowe i podświetlane figury. Wśród nich znajdzie się figura pianisty, która ma przypominać o Roku Chopina, obchodzonym w Polsce i na świecie. Będą także figury ludzi na rowerach i rolkach z flagami Polski i napisami "Polska się uśmiecha". To zdanie jest jednym z głównym haseł polskiego pawilonu.
W pawilonie znajdzie się też tzw. strefa mieszkań. - Chcieliśmy nawiązać do polskiego designu. Pokażemy trzy typy mieszkań z różnych epok - od XIX-wiecznego wnętrza, przez pokój z lat 50., aż do pomieszczenia urządzonego współcześnie. Będzie w nich można znaleźć materiały promujące regiony i miasta polskie - mówił współautor scenografii wnętrza budynku Borys Kudlicka, któremu w projektowaniu wnętrza budynku pomagali również Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska. Na monitorach w innych częściach pawilonu wyświetlane będą wizualizacje pędzącego pociągu zamieniającego się w informacje o polskiej gospodarce.
Od maja w polskim pawilonie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń gospodarczych, turystycznych, kulturalnych m.in. seminaria dotyczące przemysłu spożywczego, turystyki i wystawa polskiego wzornictwa.
W EXPO 2010 weźmie w niej udział ponad 200 państw i 33 organizacje międzynarodowe. Na powierzchni 5,28 km kwadratowych w centrum Szanghaju powstanie ekspozycja, którą podczas 6 miesięcy trwania imprezy ma odwiedzić - według organizatorów - ok. 70 milionów osób.
Skomentuj:
Polski Pawilon na EXPO robi furorę