Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Śladami architektury PRL

red.

Białystok doczekał unikatowego w skali kraju szlaku turystycznego. Dzięki wydanemu właśnie przewodnikowi "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" przeniesiemy się w świat neonów, socrealu i "dożynkowego futuryzmu" w architekturze.

Około 30 różnych obiektów - budynków, ale też pomników czy neonów z epoki socrealizmu znalazło się na nowym szlaku turystycznym po Białymstoku, który przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z Klubem Krytyki Politycznej.

Szlak opisano w wydanej właśnie publikacji pt.: "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta". (www.ladniej.uwb.edu.pl)

Szlak powstał nie po to, by zachwycać się minioną epoką - także w architekturze - ale by pokazać, jak zmieniło i zmienia się miasto, jakie jest jego nowe oblicze - tłumaczą pomysłodawcy szlaku.

Na szlaku są obiekty z lat 1945-89. Głównym i zarazem jednym z najbardziej znanych jest tzw. Dom Partii, czyli dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w 1990 roku przejęty przez uniwersytet. Mieszczą się tam kierunki humanistyczne.

Nie brakuje też neonów, które pozostały na różnych obiektach, np. neonu z lat 70. na dawnym pawilonie handlowym "Domus", opisów ulic takich jak np. ulica Curie-Skłodowskiej, która - jak mówi Łukasz Kuźma z Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku - cała była zaprojektowana w myśl tamtej epoki.

Są też tak zwane "spodki", czyli obiekty dawnego Akademickiego Centrum Kultury, które powstały w mieście przy okazji centralnych dożynek w 1973 roku. Przypominają stylizacją statki kosmiczne. Znalazły się też dawne kawiarnie i kluby - np. obecny klub jazzowy, w którym w 1973 roku podczas dożynek mieścił się pawilon wystawienniczy, gdzie prezentowano dorobek białostockich twórców. Obiekt powstał ze szkła i aluminium na planie dwunastokąta.

Szlak opisany w przewodniku jest elementem szerszego projektu, który realizuje Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku i Klub Krytyki Politycznej. W jego ramach odbywały się wystawy fotografii, porównujące dawne obiekty uwiecznione choćby na pocztówkach z ich obecnym wyglądem, dyskusje o zmieniającej się przestrzeni miasta, wędrówki po mieście. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do refleksji nad zmianami w miejskim otoczeniu i zainicjować publiczną debatę na te tematy. Chodzi też o popularyzację wiedzy o architekturze i sztuce oraz zachęcanie mieszkańców, jak również turystów, do zwiedzania miasta w nowy sposób, po nowych szlakach.

Przewodniki z opisanym szlakiem będą dostępne w punktach informacji turystycznej, hotelach, kawiarniach i w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.

źródło: PAP

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Śladami architektury PRL

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej