Będzie handel przy stadionie
Przy wrocławskim stadionie na Maślicach powstanie centrum handlowe. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, gdzie obiekt sportowy współistnieje z kompleksem zakupowym. Jego forma stanowi naturalną kontynuację założeń urbanistycznych zwycięskiego projektu konkursowego pracowni JSK.

Koncepcję architektoniczną galerii stworzyła amerykańska pracownia Laguarda.Low, która jest autorem warszawskiej galerii Mokotów oraz podobnych obiektów min. w USA, Japonii, Chinach, Brazylii i we Włoszech. Galeria zostanie wybudowana obok stadionu na Maślicach. Czterokondygnacyjny budynek stanie na działce o powierzchni 6,8 hektara. Inspiracją dla architektów projektujących galerię była lekko zakrzywiona bryła stadionu autorstwa pracowni JSK.
Atutem galerii ma być poprowadzona tuż obok Autostradowa Obwodnica Wrocławia i stadion, na którym rozgrywane będą mecze Euro 2012 oraz ligowe pojedynki Śląska. Budowa galerii ma rozpocząć się wiosną 2010 r. Otwarcie możliwe jest na Boże Narodzenie 2011 r., ale bardziej prawdopodobny termin to Wielkanoc 2012 r.
Powierzchnia handlowo-usługowa zajmie około 60 tys. m kw. Na parterze i pierwszym piętrze znajdować się będzie około 150 sklepów, butików oraz hipermarket. Wyżej zaplanowano: multikino, bary, restauracje, punkty usługowe, fitness i spa oraz tor bowlingowy. Na parkingu pod budynkiem zmieści się 2,5 tys. samochodów.
Właścicielem galerii będzie piłkarski Śląsk należący do Zygmunta Solorza i miasta Wrocławia. Na jej budowę spółka piłkarska zaciągnie 150 mln euro kredytu w jednym z banków. Klub będzie go spłacać przez 25 lat po 20 mln zł rocznie. Zyski z galerii w całości mają być przeznaczane na spłatę kredytu i zwiększać budżet drużyny piłkarskiej. Dzięki tym pieniądzom Śląsk ma mieć wielomilionowy budżet, który umożliwi drużynie walkę o mistrzostwo Polski i grę w europejskich pucharach.
źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną