Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na budowie "Kopernika"

red

Kończy się pierwszy etap budowy Centrum Nauki Kopernik, nowoczesnego ekobudynku, który zbliży Warszawę do Wisły.

W tym projekcie nie są najważniejsze technologie i architektoniczne gadżety, ponieważ odwołuje się on do idei zrównoważonego rozwoju. Zaprojektowany przez dr Jana Kubca Centrum Nauki "Kopernik" ma "oddychać", dlatego mimo klimatyzacji okna w budynku będzie można otwierać. Na dachu pojawią się "pory". - Ich działanie można porównać do oddychającej skóry żywego organizmu - tłumaczył architekt. Na dachu z znajdą się również "kratery", które przebiją strop, tworząc w środku budynku efektowne patia ze szklanymi ścianami. Dzięki nim zwiedzający będą oglądać rosnące w patiach drzewa czy urządzone tam sadzawki z roślinnością.

System ramp i wind sprawi, że wszystkie obiekty i cały teren staną się dostępne dla osób niepełnosprawnych. Budynek (tylko 12 m wysokości) harmonijnie wpisze się w krajobraz nad Wisłą, dzięki temu miasto nareszcie zbliży się do rzeki.

Centrum Kopernik składać się będzie z kilku części. Dwa budynki główne w rzucie przypominają wielką literę "L". Obecnie powstaje część poprzeczna, prostopadła do tunelu i Wisły z przestrzeniami wystawienniczymi, recepcją i kasami. W drugiej kolejności zbudowana zostanie część z centrum konferencyjnym i pracowniami. Między nimi, blisko rzeki, stanie kopuła planetarium przypominające wielki głaz.

Według stanu sprzed kilku tygodni budynek A, czyli pierwszy etap konstrukcji budynku, którego trzon stanowi stalowa kratownica, był już prawie ukończony. Zaczęły się też prace przy elewacjach, budowana była kładka nad tunelem Wisłostrady łącząca Planetarium z budynkiem B. Trwały też prace w galerii plenerowej, część ścian zbudowana ma być z wyjątkowo gładkiego i jednolitego betonu architektonicznego, a część z gliny, co ma być nawiązaniem do budownictwa ekologicznego.

źródło: GazetaWarszawa.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Na budowie "Kopernika"