Druga linia metra
Centralny odcinek drugiej linii warszawskiego metra ma być gotowy w 2013 roku. Do tego czasu ma powstać 7 stacji: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska, Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego.



















Metro zbuduje włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi. Umowę z nim warszawski ratusz podpisał 28 października. Inwestycja, która ma kosztować 4,1 mld. złotych połączy Dworzec Wileński z rondem Daszyńskiego. Francesco Paolo Scaglione, szef Astaldi w Europie Centralnej i Wschodniej, zapowiada, że równocześnie zacznie się budowa wszystkich siedmiu stacji. Niestety, techniką odkrywkową. Oznacza to, że wiele ruchliwych odcinków ulic i skrzyżowań na wiele miesięcy zostanie wyłączonych z ruchu. Na sześciokilometrowym odcinku powstaną stacje: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska (na przecięciu z pierwszą linią), Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego.
Na ścianach stacji zostaną zamontowane skoordynowane ze sobą monitory, których wspólnie utworzą ekran długi na 140 m. W momencie wjazdu pociągu będzie on wyświetlał nazwę stacji napisaną kolorowymi literami zaprojektowanymi przez wybitnego polskiego malarza Wojciecha Fangora. Gdy pociągu nie będzie na peronie, na ekranach będzie wyświetlany obraz z... ulicy nad stacją. Pasażerowie będą więc widzieć co się dzieje na zewnątrz, zanim wyjadą na powierzchnię.
Według autora pomysłu architekta Andrzeja Chołdzyńskiego na ekranach będą też wyświetlane zdjęcia i filmy z najatrakcyjniejszych miejsc stolicy.
źródło: Gazeta Wyborcza
- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości