Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklany hotel na Pomorzu

red.

W centrum nadmorskiej miejscowości Pobierowo powstanie czterogwiazdkowy hotel z białego szkła, które miękko spływa od dachu aż po posadzkę. Intymności mieszkańców strzec będzie specjalny nadruk. Projekt pochodzi z warszawskiej pracowni RE.

"Dla mnie biel jest barwą, która w świetle dziennym odbija wszystkie kolory tęczy i zwiększa intensywność postrzegania ciągle zmieniających swój charakter kolorów, bo białość bieli nigdy nie jest zwyczajnie biała. Prawie zawsze jest ona transformowana przez światło i przez wszystko, co je zmienia: powietrze, chmury, słońce, księżyc.? - Richard Meier, laureat architektonicznego Nobla powiedział...

W ostatnich latach forma większości hoteli i pensjonatów bezpodstawnie odwołuje się tradycyjnej zabudowy dworków czy pałacyków. Tymczasem Pomorze ma bardzo bogatą tradycję modernistyczną, która zwłaszcza w okresie międzywojennym przyniosła wiele ciekawych i awangardowych realizacji, o czym niestety dzisiaj pamiętają nieliczni.

- Wyszliśmy z założenia, że przywołanie tradycji awangardy dla tego projektu w sposób, który z jednej strony będzie zgodny z założeniami Miejscowego Planu, z drugiej zaś pozwoli na realizację nowoczesnego obiektu mogącego stać się nową wizytówką Pobierowa będzie właściwą odpowiedzią.- mówi Piotr Michalewicz, współzałożyciel pracowni RE

Najmocniejszym akordem architektury hotelu jest jego północna fasada. Jej podział został logicznie podporządkowany funkcji - każdy moduł odpowiada szerokości jednej jednostki mieszkalnej. Białe szkło kryjące wnętrze każdego z modułów, miękko spływa od dachu aż po posadzkę przed hotelem, płynnie przechodząc w nawierzchnię z polerowanego kamienia. Intymności mieszkańców strzeże nadruk na szkle, który od strony wewnętrznej obiektu nie powoduje ograniczenia widoczności. Kolor biały został użyty nieprzypadkowo - jest barwą najbardziej kojarzącą się z luksusem a jednocześnie występującą w najbogatszej liczbie odcieni.

Na wstęgach szkła zaprojektowana została grafika złożona z płynnych, leniwie wijących się linii które ożywiają gładkie powierzchnie dodając im eleganckiego detalu. Pomiędzy szklanymi pasami fasad zagłębione są nisze kryjące balkony otoczone okładziną z ciemnego kamienia. Istotnym dopełnieniem całości kompozycji jest plac przed frontem budynku, który w projekcie hotelu stanowi logiczną kontynuację fasady - jej rytm ma swoją ciągłość w podziale posadzki i użytym materiale. Pomiędzy pasami wpleciony został ciemny kamień oraz płytkie i geometryczne baseny stanowiące dopełnienie placu.

***

RE jest pracownią założoną w 2007 roku w Warszawie przez Piotra Michalewicza i Matusza Tańskiego. Do sukcesów pracowni można zaliczyć m.in. 1 nagroda w konkursie na wieżowiec Diamond Tower w Międzyzdrojach (2009), 3 nagroda w konkursie na Pawilon Polski na Expo w Szanghaju 2008 (Valode et Pistre), 1 nagroda w konkursie na zagopodarowanie suchych doków w Glasgow, UK (2007), 1 nagroda w konkursie Cersanitech (2007). 

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklany hotel na Pomorzu