Budynek, którego nie ma
Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie może okazać się kolejnym architektonicznym symbolem miasta. Muzeum nie będzie się "kłócić" z supernowoczesną bryłą filharmonii, będzie ledwie zauważalne. Dlaczego? Ponieważ powstanie pod ziemią. Zobacz zwycięski projekt konkursowy pracowni KWK Promes.
Na pl. Solidarności w Szczecinie powstanie Centrum Dialogu "Przełomy". Spośród 55 nadesłanych prac zwycięska okazała się koncepcja architektoniczna zgłoszona przez zespół KWK Promes z Katowic.
Projekt zakłada, że muzeum przełomów powstanie... pod placem. Dach budowli będzie zarazem tego placu powierzchnią. Nad ziemię będą wystawać tylko dwie wygięte w górę płaszczyzny na jego skrajach - jedna w stronę komendy wojewódzkiej, druga - w kierunku Trasy Zamkowej. Chodzi m.in. o to, żeby odgrodzić muzeum od ruchliwych ulic. Dach mają tworzyć płyty, pomiędzy którymi pobiegnie linearne oświetlenie, które podświetli przyszłą filharmonię. Anioł Wolności pozostanie jedynym elementem pionowym i ma dominować na placu.
- Pomyśleliśmy, że skoro przy placu będzie nowa filharmonia, której budynek ma być nową ikoną miasta, zaprojektujemy coś, co będzie się wyróżniało, ale jednocześnie nie będzie z nią rywalizowało, tylko będzie tłem dla filharmonii - mówi Robert Konieczny. - Kiedyś tu był kwartał miejski, potem plac. Wymyśliliśmy więc hybrydę, która jest i jednym, i drugim.
- Na tle innych konkursów, które toczą się w Polsce, poziom był wysoki - mówi "Gazecie" przewodniczący jury prof. Konrad Kucza-Kuczyński. - Mieliśmy szerokie spektrum myślenia twórców o tym samym temacie: od tradycyjnej architektury muzealno-pawilonowej, po bardzo rzeźbiarskie rozwiązania. Szukaliśmy projektu, który oprócz oczywistych użytkowych kryteriów, spełni też cechy miejsca pamięci, bo to miejsce było świadkiem ważnych wydarzeń w historii Polski.
Inne pomysły były przeróżne. Część twórców widziała na pl. Solidarności wielkie bądź mniejsze kubatury, część wolała schować budynek w podziemiu. Niewiele projektów podkreślało tragiczną historię miejsca. Wśród wyróżnionych nie ma prac ze Szczecina.
Centrum Dialogu "Przełomy" ma być muzeum przedstawiającym powojenną historię Szczecina, z uwzględnieniem przełomowych wydarzeń (np. Grudzień '70, Styczeń '71, Sierpień '80 i Sierpień '88). Ma w nowoczesny, multimedialny sposób popularyzować szczecińską historię i być miejscem dyskusji o niej. Prace mają ruszyć w lutym.
źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Skomentuj:
Budynek, którego nie ma