Energooszczędne śmigło z Krakowa
W Krakowie trwa budowa nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprojektowanego przez polsko-niemiecki zespół projektowy - Pysall.Ruge i Bartłomiej Kisielewski. Gotowa jest już bryła budynku. Muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce.
Wykonana niemal w całości z barwionego na czarno betonu architektonicznego skorupa przypomina pozaginaną kartkę origami. Jej forma oddawać ma atmosferę przebywania w prawdziwym hangarze. Przeszklenia głównej przestrzeni ekspozycyjnej gmachu, a także mniejsze - w pozostałych częściach - dodają mu lekkości. Z zewnątrz miejscami staje się on transparentny. Bez trudu można na przestrzał spojrzeć i zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie.
Budynek, który powstaje na terenie historycznego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej. Obiekt został bowiem tak usytuowany, aby poszczególne strefy aktywności muzeum zintegrować z czasem nasłonecznienia wnętrz. Stąd największa przestrzeń, w której staną eksponaty prawdziwych samolotów, powstała w północnym skrzydle. Obiekt posiada zaledwie dwa pomieszczenia, w których zainstalowano klimatyzację. W większości wykorzystuje system wentylacji grawitacyjnej. Posiada też dwie odrębne strefy temperatur odseparowane szklaną, ruchomą taflą. Sterowanie temperaturą wewnątrz można będzie prowadzić przy minimalnych zużyciu energii.
Muzeum ma być oddane do użytku w przyszłym roku.
źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie