Budownictwo społeczne w wydaniu JEMS
Pracownia JEMS Architekci wygrała w czwartek konkurs na budynek mieszkalny u zbiegu Grójeckiej i ul. Banacha w Warszawie. Nowoczesny budynek ma szansę stać się nową ikoną Ochoty.
Obskurne budy u zbiegu Grójeckiej i ul. Banacha zastąpi dziewięciopiętrowy blok mieszkalny z częścią handlową. Nowy budynek przy jednym z głównych skrzyżowań Ochoty będzie mieć bardzo ciekawą formę - większych i mniejszych okien rozsianych na elewacji. - Złożyliśmy go z białych kostek wypełnionych mieszkaniami. To forma bardzo utylitarna i prosta - mówi Anna Świderska, reprezentantka JEMS-ów, którzy wcześniej pracowali przy prestiżowych projektach m.in. biurowcu Metropolitan na pl. Piłsudskiego zaprojektowali czy pawilonie na skwerze Hoovera.
W budynku zmieści się 200 mieszkań, największe będą liczyć zaledwie 60 m kw. Są przeznaczone dla mniej zamożnych klientów, którzy mieszkania kupują w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Dolna kondygnacja jest przeznaczona na handel i usługi. Na dole przy Grójeckiej zwraca uwagę ukośny prześwit. To przedłużenie osi ul. Opaczewskiej, która przed wojną biegła tędy w stronę Pola Mokotowskiego. Na wysokości pomnika Barykada Września '39 planowane jest Muzeum Ochoty (zajmie 300 m kw.).
Michał Wojtczuk
źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"