Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Gehry zaprojektuje dla Łodzi

Monika Wasilewska

Frank Gehry podpisał z miastem umowę na opracowanie koncepcji Centrum Festiwalowo-Kongresowego &Camerimage Łódź Center. Czy w sercu Łodzi stanie budynek zaprojektowany przez star-architekta?

Obiekt będzie jednym z elementów Nowego Centrum Łodzi, które powstanie w rejonie dworca Łódź-Fabryczna (ten ma być przeniesiony pod ziemię) oraz zabytkowej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej. Nowoczesny budynek ma służyć organizacji festiwali, zjazdów i dużych konferencji. Obok części niekomercyjnej mieszczącej sale projekcyjne i infrastrukturę festiwalową znajdzie się komercyjna z centrum kongresowym, hotelem, miejscami dla handlu, usług i rozrywki.

Gehry był w Łodzi przez kilka godzin w lutym 2008 r., oglądał wtedy teren wokół EC1, ale nie doszło do porozumienia z miastem. Do Los Angeles jeździł Marek Żydowicz, szef festiwalu Plus Camerimage i prowadził negocjacje, które doprowadziły do zawarcia umowy.

Camerimage Łódź Center, spółka która jest odpowiedzialna za wybudowanie Centrum Festiwalowo-Kongresowego sfinansuje koncepcję architektoniczną. Bo Frank Gehry nie buduje tanio. - Za koncepcję i honorarium Gehry'ego będziemy musieli zapłacić 1,5 mln dolarów. Potem zostanie przygotowany projekt budowlany i wykonawczy. To około 15 mln dolarów - wylicza Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi. - Budowa obiektu z pewnością przekroczy 100 mln dolarów.

Jak będzie wyglądało centrum festiwalowe wg Franka Gehry'ego dowiemy się jeszcze w tym roku. Być może koncepcję uda się już zaprezentować podczas festiwalu Plus Camerimage, czyli na początku grudnia.


Urodzony w 1929 r. w Toronto Frank Gehry (jego matka pochodziła z Łodzi) zapoczątkował szkołę, związaną z południową Kalifornią, której przedstawiciele szukali źródła inspiracji w sztuce współczesnej i która charakteryzuje się rozbiciem bryły architektonicznej, zróżnicowaniem materiałów i kształtu w obrębie jednego obiektu. Jego sztandarowa realizacja to otwarte w 1998 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Guggenheima w Bilbao, które stało się celem turystycznych pielgrzymek. Specjalnością Gehry'ego stały się muzea i obiekty związane z kulturą: kalifornijskie Aerospace Museum w Santa Monica, Muzeum Dziecięce w Bostonie, Sala koncertowa im. Walta Disneya w Los Angeles. Gehry zaprojektował też butelkę Wyborowej.

Monika Wasilewska

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły

Skomentuj:

Gehry zaprojektuje dla Łodzi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej