Całkowice przeszklony Open House
Niewątpliwie jest to dom mówiący coś o jego nieskrepowanych mieszkańcach. Nie dziwi więc fakt, że za inspirację dla tego projektu posłużył Glass House Philipa Johnsona zrealizowany w 1949 roku.
Celem było uzyskanie budynku mieszkalnego, którego wszystkie funkcje (łącznie z łazienką) zorganizowane będą w jednej otwartej przestrzeni. To wyzwanie zostało rozwiązana poprzez precyzowanie odstępów miedzy poszczególnymi strefami użytkowymi oraz wprowadzenie ściany funkcjonalnej zawierającej elementy kuchenne, szafy, garderobę jak i urządzenia sanitarne. Projekt ten cechuję się niezwykłą otwartością oraz klarownością.
Budynek projektowany był z myślą o zamieszkującym go singlu lub parze. Są to ludzie otwarci na świat i korzystający z życia. Dom ich zdaniem powinien być otwarty na ogród, bądź piękny widok gór, morza, jeziora. Tak różnorodna lokalizacja będzie możliwa, poprzez mobilność domu, który będzie można postawić praktycznie w każdym miejscu.
Kształt sprowadzony jest do absolutnego minimum. Budynek to sześcian z wysuniętym tarasem i dachem od strony ogrodu, z wejściem w centralnej części elewacji frontowej i jednym pasmowym oknem o wysokości wnętrza. Urozmaiceniem elewacji są zmiany faktury rytmicznie pojawiające się na elewacji frontowej.
W planie można wydzielić strefę wejściową, kuchnie, jadalnie, strefę dzienną, sypialnie i łazienkę, jednak wszystkie te strefy połączone są w jedno pomieszczenie co daje poczucie wolności przestrzeni. Architekci zrezygnowali zupełnie ze ścian działowych i otworzyli wnętrze na otoczenie. Bardzo ważne dla architektów jest zachowanie spójności tego co na zewnątrz z klimatem wnętrza, dlatego niezwykle istotne są wszystkie elementy wyposażenia oraz ich funkcjonalne rozmieszczenie.
Kuchnia, wejście, szafy, prysznic, toaleta tworzą ścianę funkcjonalną, która zamykana jest przesuwanymi elementami z żywicy epoksydowej, ściana ta poza wymienionymi funkcjami tworzy nastrój wnętrza po zmroku dzięki odpowiedniemu podświetleniu. Pozostałe elementy tj. stół jadalni, sofy wraz ze stolikiem kawowym, łóżko sypialni oraz wanna rozmieszczone są w otwartej przestrzeni.
Autorem projektu jest Norbert Goljan z Autorską Pracownią Architektury.
Powierzchnie:
Powierzchnia użytkowa 110 m2
strefa salonu: 36 m2
strefa jadalni: 20 m2
strefa kuchni: 14 m2
strefa sypialni: 23 m2
strefa łazienki: 17 m2
taras: 52 m2
basen: 23 m2
powierzchnia użytkowa: 110m2
źródło: www.A-works.eu
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi