Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Gdańsk: konkurs na Drogę do Wolności

Aleksandra Kozłowska

Rozstrzygnięto studencki konkurs na koncepcję głównej promenady Młodego Miasta - zwyciężył Maciej Szylke.

Pływające galerie i sceny teatralne, wielki lunapark i oceanarium - studentom architektury trudno odmówić wyobraźni i rozmachu. O to zresztą chodziło w konkursie. Choć woda obecna była we wszystkich pracach, to Maciej Szylke "poszalał" z nią najbardziej. Zaproponował kanał biegnący niemal od Bramy nr 2 aż do Martwej Wisły. Wzdłuż niego leci Droga do Wolności. Nad kanałem zaś biegną nie tylko kładki zbudowane ze stoczniowych torowisk i oryginalnego bruku, ale i... ul. Nowa Wałowa. Główna arteria dzielnicy została zamknięta w tunelach wewnątrz biurowca. - Całość przypomina więc łuk triumfalny, symbol zwycięstwa w walce o wolność - mówi Maciej Szylke. - Symboliczne są też elewacje biurowca, które od wewnątrz kształtuje nieregularnie rzeźbiona skała, nawiązująca do trwałości i osiągnięć, których świadkiem była Stocznia Gdańska i trudu, jaki został w nie włożony. 

- To bardzo ciekawy projekt - komentuje Antoni Taraszkiewicz, dziekan wydziału architektury PG. - Zwłaszcza Nowa Wałowa budząca tyle obaw swymi rozmiarami, tu wygląda lekko i nie przytłacza otoczenia. Konkurs miał właśnie uwolnić fantazję uczestników, pozbawić ich gorsetu ograniczeń, takich jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Nagrodzeni studenci:

I miejsce: praca Macieja Szylke

II miejsce: praca Kaliny Kowalskiej i Roberta Juchnevica

III miejsce: praca Doroty Cichoń

Równorzędne wyróżnienia:

- praca Marioli Bugajewskiej

- praca Macieja Buscha i Kamila Domachowskiego

W miesiącach od marca do czerwca 2009 roku studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przygotowali koncepcje konkursowe zagospodarowania jednego najważniejszych miejsc w dziejach powojennej Polski: promenady, nazwanej Drogą do Wolności, prowadzącej z Placu Solidarności do nabrzeża Martwej Wisły, na terenach postoczniowych w Gdańsku.

Miasto Gdańsk w porozumieniu z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej zorganizowało konkurs wśród studentów semestru przeddyplomowego na koncepcję tego miejsca. Jednocześnie ustalono zasadę, że projekty konkursowe nie muszą sztywno trzymać się zapisów planu i szkiców zagospodarowania otoczenia. Podejście do tematu było całkowicie dowolne.

Konkurs studencki jest preludium dla profesjonalnego konkursu, który będzie przeprowadzony wśród pracowni architektonicznych.

źródło: Gazeta Wyborcza Gdańsk

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Gdańsk: konkurs na Drogę do Wolności

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej