Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe

red

Wystawę dokumentującą najważniejsze osiągnięcia Bauhausu i jego wpływy na dzisiejszą architekturę można oglądać od czwartku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspozycja "Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe" czynna będzie do 5 lipca.

Wystawę przygotowano w 90. rocznicę powstania szkoły projektowania - Bauhausu, która dała początki temu charakterystycznemu nurtowi architektury i sztuki użytkowej pierwszej połowy XX w. Autorzy ekspozycji starają się dowieść, że dziedzictwo i myśl tej szkoły są nadal aktualne. Przekonują też, że projekty Bauhausu, choć bardzo nowoczesne w wyrazie, wcale nie żyły oderwane od codziennego życia i potrzeb użytkowników.

Główna część wystawy to zdjęcia architektury Bauhausu wykonane współcześnie przez amerykańskiego fotografika Gordona Watkinsona. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu,
zbudowanych przed 1933 rokiem, zestawiono z tuzinem współczesnych realizacji architektonicznych, będących dziś kontynuacją idei i stylu Bauhausu.

Wśród klasyków Bauhausu pokazano m.in. tak znane budowle jak Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Toerten, willa Tugendhatów i Niemiecki Pawilon z Wystawy Światowej w Barcelonie. Kontynuacji idei tego stylu doszukano się w budowlach zaprojektowanych na początku XXI w. i rozsianych po całej Europie.

Wystawę otwiera prezentacja bauhausowskiego domu wzorcowego Am Horn wzniesionego w 1923 r. w Weimarze. Był onodpowiedzią Bauhausu na pytanie, jak ludzie będą mieszkać w przyszłości. Poprzez redukcję powierzchni i niekonwencjonalne rozmieszczenie wnętrz wokół centralnego pomieszczenia dom ten miał demonstrować nowy mieszczański styl życia, gdzie udogodnienia techniczne i sprzęty domowe miały zastąpić służbę.

"Był owocem pierwszej wystawy Bauhausu, miał uświadomić ludziom, czym jest Bauhaus. Z wielu względów ten budynek jest znaczący. Zaprojektowano w nim pierwszą nowoczesną kuchnię, która tak jak dzisiejsze została wyposażona w ciąg szafek zawieszonych na ścianach. Poza tym, przez odpowiednie usytuowanie, zastosowano w nim ogrzewanie za pomocą pasywnego oddziaływania promieni słonecznych" - powiedział dziennikarzom Gordon Watkinson, który jako autor zdjęć i kurator wystawy będzie oprowadzał zwiedzających także w sobotę.

Prezentacja współczesnych fotografii Watkinsona wzbogacona została o materiały historyczne. Jej dopełnieniem są rysunki projektów architektonicznych oraz zaprojektowane przez artystów Bauhausu meble i przedmioty użytkowe. Na wystawie można ich dotknąć, usiąść, wypróbować; przekonać się, że ich nowoczesna do dziś forma nie została uzyskana kosztem komfortu użytkowania. Przedmioty te do dziś są produkowane przez takie firmy jak Knoll, Tecnolumen i Thonet.

Dwanaście klasycznych budowli Bauhausu wybrał Michael Siebenbrodt, dyrektor Muzeum Bauhausu w Weimarze. Współczesne realizacje utrzymane w duchu tego nurtu wskazał Falk Jaeger, historyk architektury i krytyk z Berlina. Wystawa została przygotowana w Niemczech w ramach projektu "Germany - Land of Ideas". Patronat nad nią objęło UNESCO.

Bauhaus był początkowo uczelnią artystyczną powstałą w 1919 r. w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Później działała ona w Dessau i Berlinie. Szkoła ta stworzyła kierunek architektoniczny, odłam niemieckiego modernizmu, stawiający na funkcjonalizm. Przyciągnęła i wychowała najwybitniejszych architektów i designerów XX w. W 1934 r. została zamknięta przez władze hitlerowskie.

źródło: PAP

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie…
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

Skomentuj:

Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej