Stadion we Wrocławiu 2 w 1
Wrocławski Stadion będzie wyjątkowy nie tylko dlatego, że wyglądem nawiązuje do chińskiego lampionu. Po meczu będzie można pójść na zakupy do pobliskiego centrum handlowego, które niczym fala przenika teren wokół obiektu.
Stadion ma stać się nową wizytówką miasta. Osłonięty przezroczystą pokrywą z włókna szklanego, którą w zależności od meczu będzie można rozświetlać w dowolnych barwach jest świeży, ciekawy, przyciąga uwagę. Rozświetlony obiekt będzie widoczny z daleka.
Już za 3 lata obiekt będzie gościł kibiców i piłkarzy na Euro 2012. Poprosiliśmy projektantów z pracowni JSK Architekci, aby opowiedzieli nam więcej o tym jak widzą tę część Wrocławia w 2012 roku:
- Cały kompleks będzie doskonale widoczny z autostradowej obwodnicy prowadzącej z lotniska w kierunku centrum. Podobnie jest w Monachium. Jadąc z północy do miasta mija się Allianz Arenę - mówi Mariusz Rutz z JSK Architekci.
Przy stadionie ma też powstać centrum handlowe o powierzchni 70 tys. m2. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, gdzie obiekt sportowy współistnieje z kompleksem zakupowym. Taka forma stanowi naturalną kontynuację założeń urbanistycznych zwycięskiego projektu konkursowego pracowni JSK.
Teren o powierzchni 20 hektarów będą tworzyć dwie przenikające się płyty. Jedna z nich przykrywać będzie garaż dla stadionu, po niej poruszać się będą widzowie. Przeciwległa płyta również posłuży pieszym, będzie jednak dachem garażu dla centrum zakupowego. - To zasada wykrzywionej linii, fali, która przebija się przez całą tę działkę - uzupełnia Zbigniew Pszczulny. Takie rozwiązanie ma prowadzić do efektywnego rozdzielenia ruchu pieszego i kołowego na terenie kompleksu.
Od strony północnej dach centrum handlowego przechodzi w wielką płytę wspornikową opartą na nowoczesnych filarach. Strefa ta daje schronienie przechodniom, a szeroka aleja spacerowa zachęca do oglądania witryn.
Pewne elementy centrum handlowego będą nawiązywać designem do obłych elementów stadionu, tak aby powstał obiekt spójny kompozycyjnie z całym założeniem. - Obiekt ma stanowić część krajobrazu, dlatego też centrum jest, można powiedzieć, schowane - mówi Zbigniew Pszczulny.
Dodatkowym atutem połączenia stadionu z galerią handlową będzie efektywniejsze wykorzystanie parkingów. - Istnieje ścisła synergia między stadionem, a centrum, bo oba obiekty potrzebują dużo miejsc parkingowych. W momencie, kiedy pojawia się duży garaż pomiędzy, może on być wykorzystywany na dwa sposoby, np. podczas dużej wieczornej imprezy, miejsca parkingowe centrum mogą być z powodzeniem wykorzystane przez użytkowników stadionu - mówi Rutz.
Na całym świecie stosuje się podobne rozwiązania. Obiekty sportowe współistnieją z centrami handlowymi i innymi obiektami komercyjnymi. Podobne przykłady można znaleźć w Niemczech i Szwajcarii. To często jedyny sposób, aby zmniejszyć wysokie koszty bieżącego utrzymania. - Obiekt ma finansowo wspierać klub piłkarski Śląsk Wrocław, który jest właścicielem tych terenów.
Założenie 2w1 to również szansa na ożywienie podmiejskiej przestrzeni w Maślicach. Obiekt będzie dobrze skomunikowany z centrum miasta, dlatego może stanowić doskonałe miejsce koncertów lub festiwali. Centrum handlowe zaś przyciągnie tu każdego dnia tysiące klientów. - Zależało nam, aby stadion żył oddzielnie, a centrum handlowe wzmagało tę aktywność - dodaje Pszczulny.
Wrocławski stadion ma powstać do końca 2010 roku, a centrum handlowe do końca 2011 roku. Pierwsze w Polsce połączenie stadionu z centrum handlowym może przynieść wiele korzyści. Zagranicą takie rozwiązania stanowią normę, dlaczego więc nie skorzystać z nich w naszym kraju. - Staraliśmy się nie skazać tego miejsca na blaszaki. W naszym projekcie wszystko jest zoptymalizowane, nie ma miejsca na dziki handel, który często rozwija się okolicach obiektów sportowych, które samotnie wyrastają na peryferiach, a nawet centrach miast. Tylko urbanistyczna współpraca obydwu miejsc - stadionu i centrum - zapewni Wrocławowi korzystne publicity w świecie - apelują obaj architekci.
- Więcej o:
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób
Warszawa: Kolejne budynki w Porcie Praskim gotowe. Otwarto też twarto fragment nowego bulwaru spacerowego
Rezydencja Biała pod Warszawą. Symbioza architektury i natury
Nowy żłobek w Karczewie. Budowę ukończono w 6 miesięcy
Latające spodki, rakiety i bloki - wyjątkowe budynki w Tatrach i Karkonoszach