Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kryzysowe plany na przyszłość

Dariusz Bartoszewicz, Jerzy S. Majewski

Nowa wizja rozbudowy Warszawy: wieżowców jak na lekarstwo, za to dużo pawilonów, no i narodowy kosz, czyli Stadion Narodowy. Dziś wernisaż architektonicznej wystawy "Plany na przyszłość" w Bibliotece Uniwersyteckiej na Powiślu.

Sztandarowa inwestycja to naturalnie wielki kosz - Stadion Narodowy za ponad 1,2 mld zł. Wciąż nie wiemy jak będzie wyglądać jego otoczenie i co nam zostanie po Euro oprócz trybun drogich w utrzymaniu. Na wystawie zobaczymy tylko koncepcję zagospodarowania okolic areny piłkarskiej, którą w konkursie wygrali architekci z pracowni JEMS i Dawos. Nie zabraknie wizji bulwarów nadwiślańskich. Trwa konkurs urbanistyczny na jej doprecyzowanie, a ratusz obiecuje, że coś nad Wisłą uda się urządzić przed 2012 r. Jest też koncepcja nowej Saskiej Kępy w miejscu ogródków działkowych o urbanistyce przywołującej na myśl najlepsze wzorce przedwojenne (Andrzej M. Chołdzyński). I kilka planów zagospodarowania: rejonu Towarowej i Okopowej, starego Mokotowa, Rakowca, Kamionka, starej i nowej Pragi.

W "Planach na przyszłość" dominuje jednak czysta komercja i mieszkaniówka. Są inwestycje, które wracają jak bumerang ale odmienione, np. Prosta Tower (ul. Prosta 32). Teraz bardziej opłacają się powierzchnie biurowe dlatego z wieży z apartamentami zrobiła się "tower" dla białych kołnierzyków. Na elewacji architekci  z APA Kuryłowicz & Associates ubrali ją w "nową sukienkę", która przypomina  przeskalowaną siatkę ogrodzeniową.

Nie brakuje bloków, choć to właśnie inwestycje mieszkaniowe najbardziej odczuły zapaść na rynku nieruchomości. - Liczba zamówień na projekty domów wielorodzinnych gwałtownie spadła - przyznaje Olgierd Jagiełło z pracowni JEMS Architekci . Mówi też, że w przypadku mieszkaniówki teraz kończy się raczej stare projekty niż zaczyna nowe.

W Miasteczku Wilanów nadal będzie przybywać podobnych do siebie budynków mieszkalnych, aż po horyzont. Zatrważa brak projektów budynków użyteczności publicznej. Chociaż, nie. Jest jeden! To prywatne przedszkole przy przedłużeniu ul. Królowej Marysieńki, do postawienia którego przymierza się deweloper osiedla Wilanów One. Jego niewielka skala (500 m. kw.) oraz kolorowa architektura jakby zestawiona z kontenerów budowlanych (proj. PPA Piotr Płaskowicki, Michał Kasprzyk, Katarzyna Gołębiewska) to dowód na to, że nowa dzielnica zamienia się jednak w blokowisko bez infrastruktury społecznej. Czy trend ten przełamie nowy kompleks budynków oświatowych, który ma powstać na świeżo kupionym gruncie obok Świątyni Opatrzności?

Dariusz Bartoszewski

Jerzy S. Majewski

Skomentuj:

Kryzysowe plany na przyszłość