Dom+ pod Wrocławiem
Dom jednorodzinny projektu PAG - Pracownia Architektury Głowacki to doskonały przykład ogromnej przewagi architektury dedykowanej nad masowymi projektami z katalogów.












Dom+ ma stosunkowo dużą powierzchnię, która sprytnie została przez projektantów ukryta wizualnie przez rozplanowanie budynku na planie krzyża. Dom stoi na rozległej działce o płaskim terenie. Stąd decyzja, żeby zaproponować architekturę o mocnej, wyrazistej bryle, która pomoże zorganizować otoczenie i oswoić otwartą dookoła przestrzeń. Budynek formą nawiązuje do przedwojennej wiejskiej zabudowy zagrodowej, charakterystycznej dla Dolnego Śląska. Oprócz kształtu, od typowej zabudowy jednorodzinnej dom wyróżnia się materiałami, którymi został wykończony. Grafitowa "skóra" struktonitu płynnie przelewa się pomiędzy ścianami i płaszczyzną dachu, a razem z drewnem w okiennicach i dużymi przeszkleniami tworzy dodatkowo ciekawy kontrast.
Dom został zaprojektowany dla trzyosobowej rodziny. Nie tylko sama architektura , ale też miejsce w którym się znajduje jest wyjątkowe. Od najbliższych sąsiadów przestrzeń oddziela spory kawałek lasu. Wnętrza są otwarte i bardzo przestronne. Jasne materiały wykończenia połączone dodatkowo ze szkłem nadają przestrzeni lekkości i delikatności.
Projekt zrealizowano w latach 2003-2005 i nie raz został zauważony, zdobywając kilka wyróżnień. W 2005 roku budynek został zaprezentowany w miesięczniku "Architektura - Murator" a w roku 2006 w międzynarodowym czasopiśmie "A10 - New Europa architecture". W zeszłym roku wydawnictwo Murator wymieniło Dom+ wśród 25 Domów Jednorodzinnych Najlepszych Polskich Architektów 1983-2008 a ostatnio zdobył wyróżnienie honorowe w konkursie BAZA 2009 Regionalny Przegląd Architektury .
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną