Kompaktowy kontener kryzysowy
Model kompaktowego domu 2(plus1) został stworzony dla dwuosobowej rodziny, planującej w przyszłości jej ewentualne powiększenie. Pomysł takiego rozwiązania pochodzi z pracowni Trabendo.
"kompaktowy kontener kryzysowy" 2(plus1) to projekt niewielkiego, taniego domu jednorodzinnego z możliwością elastycznego kształtowania wewnętrznej przestrzeni. Zależnie od aranżacji wnętrze mogą tworzyć 2 lub 1 sypialnia, strefa dzienna z aneksem kuchennym, łazienka oraz niewielkie pomieszczenie techniczne.
Konstrukcja
Przyjęty prosty układ konstrukcyjny (oparty o osiowy moduł 540 cm), pozwala nie tylko na łatwe i relatywnie tanie przekrycie niewielkiej rozpiętości częściowo prefabrykowanym stropem, ale także na realizację budynku na stosunkowo wąskiej działce.
Optymalna geometria budynku i układ konstrukcyjny zakładający brak elementów nośnych we wnętrzu, pozwoliły na uzyskanie przestrzeni, którą można aranżować elastycznie, odpowiadając każdorazowo na indywidualne potrzeby mieszkańców.
Funkcja
Przejrzysty układ wnętrza pozwala na zaaranżowanie w prywatnej strefie mieszkańców jednej lub dwóch niewielkich sypialni, oddzielonych od dziennej części "trzonem gospodarczo-sanitarnym" z łazienką dostępną od strony korytarza oraz bezpośrednio z jednej z sypialni. W przeciwległej części domu powstała strefa dzienna z aneksem kuchennym oraz przestrzenią jadalną, otwartą na ogród narożnym przeszkleniem.
Forma
Prosta forma budynku z założenia miała pozostawać neutralna w stosunku do otoczenia, ukształtowana optymalnie, zamiast dominować, wpisuje się w otaczający krajobraz. Zastosowane na elewacji drewno (alternatywnie płyty ze zbrojonego włóknem szklanym betonu) miało uszlachetnić z pozoru 'kontenerową' architekturę projektowanego domu.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi