Małopolski Ogród Sztuki projektu Ingarden&Ewy
Po ponad czterech latach od momentu rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Małopolskiego Ogrodu Sztuki projekt w końcu doczeka się realizacji.
Zakończyły się właśnie ostatecznie przygotowania pod budowę Małopolskiego Ogrodu Sztuki, jednej z bardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat. Uregulowano w końcu kwestie związane z prawem własności terenu przy ul. Rajskiej 12, uzyskano potrzebne zezwolenia, powstało tzw. studium wykonalności oraz wielotomowy projekt wykonawczo - budowlany. Inwestycja została też wpisana na listę Indykatywnego Planu Inwestycyjnego MRPO, co oznacza, że uzyskała odpowiednie środki finansowe. Chodzi zarówno o wkład własny województwa, jak i pieniądze z funduszy unijnych.
W praktyce obiekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki, zaprojektowany przez architektów Krzysztofa Ingardena i Jacka Evy, służył będzie dwóm instytucjom: Teatrowi im. Juliusza Słowackiego i wojewódzkiej bibliotece publicznej. W skrzydle budynku od strony ul. Szujskiego powstanie nowoczesna mediateka, w której zgromadzone będą multimedialne zasoby książek i muzyki. Z kolei część od ul. Rajskiej zagospodaruje teatr. Powstanie tam wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 230 miejsc, w której można będzie organizować spektakle, koncerty, wystawy, seanse filmowe, sympozja, konferencje, aukcje sztuki, pokazy mody itp. Pomysłów jest wiele.
W MOS-ie miejsce dla siebie znajdą ciekawe zespoły teatralne i muzyczne z Europy i ze świata. Ma to być także przestrzeń prezentacji artystycznych - offowych i pozainstytucjonalnych, obejmujących m.in. grupy niezależne, regionalne, amatorskie. W MOS-ie ma również funkcjonować scena dla obcokrajowców i uczniów krakowskich szkół językowych, grających spektakle po angielsku, niemiecku czy francusku.
Dyrekcja teatru zapewnia, że pierwsza łopata pod tę inwestycję zostanie wbita już w maju, najpóźniej w czerwcu br., a zakończy się w 2011 r.
Dawid Hajok
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce