Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wieżowiec Zahy Hadid ofiarą kryzysu

Michał Wojtczuk

Kryzys najmocniej dotyka rynek nieruchomości. Nie uchronił się przed nim także najsłynniejszy planowany warszawski wieżowiec - projektowanie ćwierćkilometrowego budynku przez pracownię Zahy Hadid jest zawieszone do czasu, aż poprawi się sytuacja na rynku.

O zaprojektowanie budynku inwestor poprosił Zahę Hadid - laureatkę nagrody Pritkera nazywanej architektonicznym Noblem. W ubiegłym roku przedstawiła koncepcję obłego gmachu z podwójną szklaną elewacją. Stanie na wielopoziomowym placu przypominającym skrzydła motyla. Budynek budzi kontrowersje. Niektórzy urbaniści mają żal do projektantki, że zlekceważyła sąsiedztwo prostokątnego Marriotta uważanego za jeden z bardziej udanych warszawskich wieżowców.

260-metrowy wieżowiec ma stanąć u zbiegu Al. Jerozolimskich i Chałubińskiego, obok hotelu Marriott. Wraz z działką, na której stoi, dwa lata temu za 430 mln zł kupiła go spółka Lilium. Założył ją izraelski koncern deweloperski BSR z dwoma partnerami - zarejestrowaną w Luksemburgu firmą Tarlux oraz spółką Lux Chemical Invest, która jest własnością francuskiego banku Société Générale.

Już wiadomo, że wieżowiec nie powstanie w najbliższym czasie. Na pytanie o datę rozpoczęcia budowy inwestor odpowiada "nie wiem" i dodaje:

- Musi poprawić się sytuacja rynkowa. Po pierwsze, banki znów muszą zacząć udzielać kredytów na inwestycje związane z nieruchomościami - tak gigantycznego budynku jak Lilium Tower nie da się zbudować wyłącznie ze środków własnych. Po drugie, musimy mieć przedsprzedaż apartamentów. Ma ich być ok. 600, więc trzeba zebrać rezerwacje na jakieś 150.

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta.pl Warszawa

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Polacy zaprojektowali pierwsze na świecie meble z tarcicy lnianej. Zostaną pokazane na Milan Design Week
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Czas na architektoniczne emocje – ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025

Skomentuj:

Wieżowiec Zahy Hadid ofiarą kryzysu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej