Dolnośląska Szkoła Wyższa
Udana rewitalizacja późnomodernistycznego gmachu w wydaniu wrocławskich architektów z biura Maćków Pracownia Projektowa.
W ostatnich latach w Polsce coraz częściej dyskutuje się o ochronie architektury powojennej. Nie ma w tym nic dziwnego; co więcej, należy to uznać za zjawisko jak najbardziej pozytywne, gdyż zarówno socrealizm, jak i późny modernizm są częścią naszego dziedzictwa kulturowego.
W obydwu nurtach, tak jak w poprzednich epokach, powstały obiekty wybitne, które należy restaurować, mając na uwadze pierwotny projekt lub urządzać otwarte konkursy na ich modernizację. Szeregową architekturę tych lat powinno się przebudowywać lub remontować, tak by podnieść jej funkcjonalność oraz walory estetyczne. Przykładem doskonale ilustrującym te założenia jest przebudowa jednego z budynków Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przez biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa.
Obiekt przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu był przed przebudową typowym budynkiem biurowym z lat 70. Projekt zakładał wykorzystanie obecnej powierzchni sześciokondygnacyjnego budynku na sale dydaktyczne oraz pomieszczenia biurowe, a także rozszerzenie jego funkcji o aulę oraz bibliotekę. Udało się to dzięki dobudowie do istniejącego korpusu obiektu dwóch nowych części, bezpośrednio z nim skomunikowanych. Proste, geometryczne bryły nowych skrzydeł, ze względu na różnice funkcjonalne oraz konstrukcyjne, zostały plastycznie wyodrębnione z całego kompleksu, tworząc jednocześnie czytelny i przejrzysty układ. Należy dodać, że wykorzystano w ten sposób cały potencjał działki, na której stoi obiekt, co również wpłynęło na uporządkowanie zabudowy i ład przestrzenny w okolicy.
Pionowa bryła istniejącego budynku została obłożona płytami cementowymi w różnych odcieniach szarości, tworzącymi nieregularną kompozycję na elewacji, zaś kontrastujące z nią niższe części zyskały również przeszklone ściany słupowo-ryglowe. Całości dopełnia zastosowanie aluminiowej ślusarki okiennej oraz betonu architektonicznego. Dobór materiałów wykończeniowych oraz dbałość o detal architektoniczny podkreślają prostotę bryły, jednocześnie nadając całości pewnej elegancji. Nowoczesne wyposażenie oraz starannie zaprojektowany wystrój wnętrz doskonale korespondują z elewacją budynku.
To wszystko sprawia, że opisaną przebudowę budynku Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przez architektów z Maćków Pracownia Projektowa należy zaliczyć do najlepszych przykładów rewitalizacji architektury późnego modernizmu. Dzięki przemyślanej koncepcji przebudowy oraz modernizacji, budynek zyskał ?drugie życie", z korzyścią nie tylko dla przyszłych użytkowników, ale również dla krajobrazu architektonicznego miasta.
Mateusz Kazula
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie