Mies van der Rohe Award - polskie nominacje
Dwa projekty pracowni Roberta Koniecznego otrzymały nominacje do prestiżowej Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2009.
Wyróżnienie przyznawane od 1987 roku w edycjach co dwa lata. Jej fundatorami są Unia Europejska i barcelońska Fundacja im. Miesa van der Rohe. Celem konkursu jest wspieranie europejskiej architektury poprzez stymulowanie przepływu profesjonalnej myśli architektonicznej w ramach Unii Europejskiej, a także wspieranie młodych architektów na początku ich kariery.
Nagroda Miesa van der Rohe przyznawana jest europejskim realizacjom architektonicznym w uznaniu ich walorów konceptualnych, technicznych i konstrukcyjnych. Składa się na nią nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. euro i statuetka przedstawiająca budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe.
W ramach konkursu przyznawana jest także Nagroda Specjalna dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów starego kontynentu.
W tym roku pracownia KWK PROMES po raz kolejny została zauważona przez konkursowe jury. Wcześniej nominowano Dom z Ziemi Śląskiej (2002), Dom Otwarty (2004) oraz Dom Aatrialny (2006). W tym roku dwie kolejne realizacje mają szansę na tę prestiżową nagrodę:
Dom OUTrialny
Budynek zlokalizowany w Książenicach koło Warszawy to idealny dom dla muzyka. Nie dość że posiada studio nagraniowe, to w letnie dni jego dach może pełnić funkcję sceny.
Zielona polana otoczona lasem była jedynym kontekstem dla tego projektu. Oparty on został na koncepcji wykrojenia kawałka trawy i nadaniu mu roli zadaszenia, pod którym poukładane będą niezbędne funkcje.
Życzenie inwestora o ulokowaniu wewnątrz budynku oranżerii i małego studia muzycznego, wpłynęło znacząco na finalny kształt obiektu. Przestrzeń dla pierwszego pomieszczenia uzyskana została poprzez połączenie parteru z trawiastym dachem, w wyniku "nacięcia" i "wygięcia" zielonej płaszczyzny do środka domu. W konsekwencji dach stał się nietypowym atrium włączającym zewnętrzny ogród w wewnętrzną, bezpieczną strefę budynku.
Przestrzeń dla mini studia, powstała w podobny sposób jak oranżeria. By jednak zapewnić komfort pracy muzykowi rockowemu zostało odizolowane od reszty domu poprzez wyniesienie do góry.
Dom Bezpieczny
Dom Bezpieczny - zamknięty
To zupełnie nowatorska forma domu. Jego założeniem projektowym było dostarczenie mieszkańcom maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryłę budynku stanowi prostopadłościan, w którym fragmenty zewnętrznych ścian są ruchome. W wyniku tego kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przed wejściem. Po minięciu furtki nie można dostać się do domu czy ogrodu inaczej, jak tylko przez drzwi wejściowe oczekując wcześniej na ich otwarcie.
Dom Bezpieczny - otwarty
Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w urbanistykę działki, w wyniku czego gdy dom jest zamknięty (np. w nocy) strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian poszerzona zostaje o otaczający dom ogród.
Dom Bezpieczny to wspólne dzieło architekta i inwestora, który od początku dokładnie wiedział czego chce i nie bał się nowatorskiego podejścia do projektowania. Wnętrza domu zostały w dużej mierze oparte na pomysłach samych właścicieli.
Dotychczas Europejską Nagrodą Miesa van der Rohe uhonorowane zostały realizacje:
(2007) MUSAC Muzeum Sztuki Współczesnej w Castilla y Leon w Hiszpanii - Mansilla + Tunon
(2005) Ambasada Królestwa Niderlandów w Berlinie - OMA
(2003) Parking i dworzec tramwajowy Hoenheim Nord w Strasburgu - Zaha Hadid
(2001) Centrum Kursaal w San Sebastian - Rafael Moneo
(1998) Muzeum Sztuki w Bregencji - Peter Zumthor
(1996) Francuska Biblioteka Narodowa w Paryżu - Dominique Perrault
(1994) Dworzec kolejowy Waterloo w Londynie - Nicholas Grimshaw & Partners
(1992) Stadion Badalona w Barcelonie - Esteve Bonell i Francesc Rius
(1990) Terminal lotniska Stansted w Londynie - Norman Foster & Partners
(1988) Borges e Irmao w Vila do Conde w Portugalii - Alvaro Siza
dll, źródło: www.KWKPROMES.pl
Skomentuj:
Mies van der Rohe Award - polskie nominacje