Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!

Agnieszka Kowalska

Polski pawilon Hotel Polonia zdobył Złotego Lwa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Po raz pierwszy w historii Biennale.

W sobotę laury odebrali: kuratorzy polskiego pawilonu: Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, artyści: Kobas Laksa i Nicolas Grospierre oraz Agnieszka Morawińska - dyrektor galerii Zachęta, która wystawę zorganizowała. Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrał też wybitny architekt Frank O. Gehry .

Wystawa składa się z fotografii sześciu najnowszych polskich budynków, które wybrali kuratorzy. Autorem zdjęć jest Nicolas Grospierre.

- Budynki może nie najlepsze, ale najbardziej reprezentatywne dla naszych czasów - tłumaczy Grzegorz Piątek . - Pokazujemy, jak wyglądają dziś i jak mogą wyglądać w przyszłości. Zastanawiamy się, co może stać się np. z monumentalnym BUW-em, kiedy wszystkie książki zostaną zdigitalizowane? Albo z Metropolitanem, gdy zmieni się model pracy biurowej? Czy Marina Mokotów otworzy kiedyś bramy, czy wręcz przeciwnie - zbuduje jeszcze większe zasieki? Nie opieramy się na żadnych badaniach naukowych, snujemy śmiałe, niczym nieskrępowane wizje - dodaje. O stworzenie tych wizji kuratorzy polskiego pawilonu poprosili Kobasa Laksę , artystę znanego z monumentalnych futurystycznych kolaży przedstawiających posklejaną z różnych dziwnych elementów Warszawę. Tym razem zamienił m.in. biurowiec Rondo1 w kolumbarium, Licheń w aquapark, BUW w centrum handlowe, a Metropolitan w więzienie.

- To oczywiście prowokacja, ale może dzięki niej uda nam się spuścić trochę powietrza z tych monumentalnych budynków i wywołać dyskusję o architekturze, która w dzisiejszych czasach nie może być tak sztywna. Architekci muszą brać pod uwagę zmieniające się warunki społeczne i ekonomiczne - mówi Jarosław Trybuś.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Polacy zaprojektowali pierwsze na świecie meble z tarcicy lnianej. Zostaną pokazane na Milan Design Week
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Czas na architektoniczne emocje – ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025

Skomentuj:

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej