Dom jak nadmorski falochron
Mamy dzisiaj po raz pierwszy na Bryle niewątpliwą przyjemność zaprezentowania projektu nadesłanego nam przez czytelnika. Przyjrzyjmy się więc dokładniej mocno niestandardowemu projektowi domu zainspirowanego nadmorskim falochronem.
Wszyscy znamy z naszego wybrzeża widok setek betonowych gwiazdo-bloków chroniących wydmy przed niszczącym działaniem morskich fal. Projekt studenta poznańskiej ASP Hugona Kowalskiego rzuca zupełnie nowe światło na kształt tej wątpliwej dekoracji bałtyckiego wybrzeża.
W zamierzeniu twórcy budynek ten pełnić ma dwojaką funkcję. Pierwszą z nich jest funkcja społeczna traktująca dom jako atrakcyjne miejsce zamieszkania, wykorzystywane głównie do celów wypoczynkowych, idealne dla osób lubiących bliskość natury i odosobnienie. Drugim zadaniem budynku jest zatrzymywanie procesów abrazyjnych, czyli funkcja ochronna dla morskiego wybrzeża.
Wnętrze budynku przystosowane jest dla dwóch osób. Składa się z czterech pomieszczeń: pokoju dziennego, kuchni połączonej z jadalnią, łazienką i sypialną . Światło wpada do budynku czterema oknami, umieszczonymi w każdym z ramion gwiazdo bloku.
Ciekawie rozwiązanym zagadnieniem jest motyw podmywania budynku przez wody przypływu. Chociaż wydaje nam się, że nie uświadczymy nad naszym morzem przypływów o tak iście oceanicznym natężeniu, jednak sama idea jest ze wszech miar godna uwagi.
Surowość bryły budynku przywodzi na myśl bunkry i zabudowania wojskowe, których wiele spotkać możemy do dzisiaj na polskim wybrzeżu. Warto też zauważyć, że projekt ten pozwoli wykorzystać komercyjnie atrakcyjne grunty, na których inwestycje budowlane ze względu na duże ryzyko nie były podejmowane. Co Wy na to?
Skomentuj:
Dom jak nadmorski falochron