Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Studenci zaprojektowali wieże dla Łodzi

ucho

W konkursie zorganizowanym pod patronatem "Gazety" przez firmę Faktoria, Politechnikę Łódzką i magistrat studenci architektury mieli do zagospodarowania działkę przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kilińskiego, tuż obok siedziby Philipsa. Gmina za kilka miesięcy sprzeda ją na przetargu.

Budynek Biurowy Morphosis
Budynek Biurowy Morphosis

We wtorek w hotelu Focus jury konkursowe wybrało trzy prace, których autorzy przejdą do kolejnego etapu. - Wyróżnione osoby w nagrodę będą miały możliwość uczestniczenia w profesjonalnym kursie autoprezentacji i prezentacji, po to aby w przyszłości móc sprzedać swoje projekty. Nasz świat jest tak skonstruowany, że najlepsze projekty architektoniczne i inne produkty nie sprzedadzą się, jeśli nie będziemy umieli skutecznie tego zrobić - mówił Krzysztof Witkowski, prezes Faktorii.

I właśnie - poza przygotowaniem projektu - zadaniem studentów było jak najlepiej go wczoraj zaprezentować. Obok architektów w jury zasiadali również trenerzy biznesu.

Sędziowie wybierali spośród sześciu prac. W każdej studenci zaproponowali na działce wieżowce. Choć projekty były koncepcyjne, nie będą wiążące dla przyszłego właściciela terenu; projektanci byli ograniczeni maksymalną wysokością zabudowy.

Pierwsza z wyróżnionych prac to "Budynek biurowy Morphosis" autorstwa Agaty Wieczorek, Ewy Wieszczek i Dominika Karczewskiego. Na trzykondygnacyjnej podstawie zaprojektowali dwa słupy, które są kręgosłupem dla okalających ich powtarzalnych obracających się kondygnacji.

Druga doceniona praca do "Blog 21 Centrum Biznesowe", stworzone przez Agatę Kwaśny, Joannę Wędzonkę i Jacka Lewandowskiego. Wieżowiec ma tu 21 kondygnacji i składa się ze szklanych brył w kształcie prostopadłościanów spiętych żelbetowymi ramami.

Trzecią wyróżnioną pracą jest "Black&White Business Center" Marcina Sieradzkiego. W tym projekcie z podstawy wyrastają dwie wieże - niższa i wyższa - co ma dać efekt bardziej monumentalnego i reprezentatywnego charakteru budynku. Elewacje są wykonane z białego betonu, szlifowanych i polerowanych płyt czarnego granitu i szkła.

Zwycięzcę wybiorą studenci zarządzania na konferencji, która zostanie zorganizowana w marcu przyszłego roku.

Z kolei już dziś na cotygodniowej konferencji w magistracie autorów prac docenionych przez jury nagrodzi prezydent Łodzi. Wtedy też swoje wyróżnienie przyzna Marek Lisiak, architekt miasta.

Źródło: Aleksandra Hac / Gazeta Wyborcza Łódź

Skomentuj:

Studenci zaprojektowali wieże dla Łodzi