Kuryłowicz: nowa wizja kampusu UW na warszawskiej Ochocie
Pracownia APA Kuryłowicz & Associates przedstawiła nową wizję kampusu UW na warszawskiej Ochocie. Część budynków ulegnie renowacji i modernizacji, część zostanie zbudowana od nowa. Projekt powinien spodobać się studentom.
Obiekty uniwersytetu znajdują się przy ulicy Żwirki i Wigury oraz Banacha. Obecnie wygląd budynków UW nie oddaje możliwości, jakie uczelnia oferuje. Budynki akademików są w opłakanym stanie, podobnie z budynkiem Wydziału Geologii. Nowy projekt zakłada, że zostaną one całkowicie zmodernizowane. Na miejscu klubu studenckiego Proxima powstanie Centrum Kultury Studentów oraz Park Centralny. Nowe siedziby dostaną także Wydział Nauk Biologiczno - Chemicznych, Wydział Fizyki oraz Wydział Nauk Nie - eksperymentalnych.
Nowy kampus ma integrować się z miastem w sposób urbanistyczny oraz stworzyć nowa przestrzeń miejską wypełnianą studentami. W projektach budynków wykorzystane zostały elementy geometrii fraktalnej, czyli takiej, która wykorzystuje małe motywy jako części składowe swoich dużych odpowiedników. Materiały, które mają zostać wykorzystane bedą podkreślały nowoczesny styl uczelni. Elewacje ze stali, blachy czy siatki miedzianej, lekko barwione szkło, to wszystko będzie tworzyło unikatowy klimat dla studentów i nie tylko.
Wcześniej wspomniany Park Centralny ma tworzyć naturalny amfiteatr, punkty widokowe oraz place wśród zieleni. W centrum parku ma powstać sztuczna skarpa, pod którą umieszczony zostanie nowy klub studencki, Centrum Kultury Studentów. Nie opodal sztucznego wzniesienia ma powstać Wydział Nauk Nie-eksperymentalnych. Ma to być bardzo ciekawy obiekt, gdyż główne dziedzińce są otwarte na otoczenie dzięki specjalnym wycięciom w kondygnacjach. Prawie wszystkie budynki zawierają w sobie elementy zieleni i zdecydowanie do niej nawiązują.
Zdecydowanym plusem dla studentów będzie fakt, że większość wydziałów związanych z naukami ścisłymi wreszcie znajdować się będzie w jednym miejscu. Na przykład obecny wydział fizyki znajduje się na ulicy Hożej, więc studenci często muszą przemieszczać się między Śródmięsciem a Ochotą w zaledwie kilkanaście minut.
Co na ten temat mówią sami studenci? Rozmawiałem ze studentką drugiego roku: ''Na kampusie na Ochocie przede wszystkim brakuje porządnych laboratoriów, auli wykładowych czy toalet. Budynki są praktycznie nie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Otoczenie powinno być lepiej zagospodarowane - więcej miejsc parkingowych, więcej ławek, skwerów. Ktoś kto przejeżdza obok powinien widzieć, że jest to kampus uniwersytetu a nie jakieś stare baraki. Projekt Kuryłowicza na pierwszy rzut oka spełnia te warunki co jest bardzo ważne dla nas wszystkich. Szkoda tylko, że nie będę miała okazji korzystać z tych nowych budynków, gdyż, miejmy nadzieję, do 2011 roku skończę już studia.''
Projekt ma być realizowany w dwóch etapach. Pierwszy ma się składać z budowy gmachu biologiczno - chemicznego oraz fizyki. Ma to kosztować około 300 mln zł. Całość inwestycji wycenia się na około 800 mln zł. Fundusze głównie mają pochodzić ze środków unijnych. Pierwsza faza budowy ma być ukończona na przełomie roku 2010/11.
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie