Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom w polskich Tatrach. Urocza góralska chata, ale z nutą nowoczesności

Redakcja

Zakopane i okolica to tereny, na których wciąż żywe są tradycje związane z lokalnym, tradycyjnym budownictwem. Projektowanie w takim kontekście wymaga szczególnej wrażliwości na otaczający kontekst i poszanowania dziedzictwa kulturowego. W Kościelisku powstał uroczy, nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań dom, w którym znalazły się też nowoczesne rozwiązania. Jak wypada takie połączenie?

Pracownia Karpiel Steindel ma na swoim koncie wiele projektów związanych z polskimi Tatrami. Kościeliska realizacja Willi Kipiela to kolejny projekt pracowni, który ma formę tradycyjnej góralskiej chaty, ale w nowoczesnym wydaniu.

Działka, na której powstał dom znajduje się w malowniczej części wsi Kościelisko, przy ulicy Małej Łąki, u podnóża Tatr, w pobliżu wylotu doliny Małej Łąki.  Dolina ta tworzy otwarcie perspektywiczne w paśmie regli,  dzięki czemu z miejsca, w którym stoi dom widoczne są szczyty Czerwonych Wierchów – Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak, a ponad  reglowym szczytem zwanym Łysanki góruje Giewont. Po przeciwległej stronie perspektywę kształtuje Pasmo Gubałowskie. Z doliny Małej Łąki wypływa Potok Małołącki i przepływa w bliskim sąsiedztwie działki. Uważany jest on za początek Białego Dunajca. Kontekst architektoniczny tworzy niewielka grupa domów jednorodzinnych.

Zadanie, które przyświecało architektom to stworzenie budynku, który wpisywałby się w kontekst architektury podhalańskiej, ale jednocześnie funkcjonalnego, nowoczesnego i ponadczasowego. Dom przybrał tradycyjną formę a do jego wykonania użyto naturalnego kamienia i drewna. O dawnej architekturze opowiada też charakterystyczny dla Podhala detal, który przybrał nieco uproszczoną formę. Wszystko to przenika się z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak szklane balustrady balkonów, czy znajdujące się na parterze narożne okno.

- Znakiem rozpoznawczym obiektu są miękkie formy: duże otwarcia dachu w elewacji południowej - wole oka , zagięcie połaci dachowej, półokrągłe balkony. Przekrycie dachu stanowi drewniany gont, podobnie jak w przypadku kilku sąsiednich domów, co  nadające  realizacji szczególnej wiarygodności, jakiej nie mogą zapewnić materiały gontopodobne - mówią architekci o swoim projekcie.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom budynek świetnie wpisuje się w lokalny kontekst i unikalny górski krajobraz. jednocześnie, dzięki zastosowaniu współczesnych rozwiązań, nie jest kopią czy imitacją i daje świadectwo czasom, w których powstał. Jak waszym zdaniem wypadło połączenie tego, co typowe dla Podhala z elementami nowoczesnej architektury? Czy właśnie tak powinno się projektować nowe domy w otoczeniu historycznej zabudowy?

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom osadzony w tradycji - Małopolska Chata Podcieniowa
Zakopiański dworzec w góralskim stylu
Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach

Skomentuj:

Dom w polskich Tatrach. Urocza góralska chata, ale z nutą nowoczesności

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej