Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Blok, który myśli o potrzebach mieszkańców. We Wrocławiu powstanie blok społecznie odpowiedzialny

Piotr Czaja
Zwycięska koncepcja zabudowy kwartału na Nowych Żernikach we Wrocławiu - Major Architekci

Czy architektura może być społecznie zaangażowana? Nie tylko może, ale nawet powinna! Nowy blok na wrocławskich Nowych Żernikach zmierzył się z problemem osób starszych, wykluczonych ze stan zdrowia i pokazał, że zamiast dzielić można łączyć. Pod jednym dachem znajdą się tutaj mieszkania dla seniorów i dla rodzin z małymi dziećmi. Jak to wszystko połączyć?

Nowe Żerniki to wrocławskie osiedle mające aspiracje kontynuowania idei ze znanego i kultowego osiedla WuWa, które powstało we Wrocławiu w 1929 roku. Nowe osiedle ma być tworzone przez architektów, a nie deweloperów i zamiast powtarzalnych rozwiązań służących optymalizacji zysku ma charakteryzować się rozwiązaniami odpowiadającymi potrzebom mieszkańców i współczesnemu modelowi życia. W całym kompleksie zaplanowano też tereny zielone i rekreacyjne oraz budynki przeznaczone pod funkcje kulturalne. Czy uda się sprostać wysoko postawionej poprzeczce?

Poznajemy kolejne projekty, które mają budować tkankę osiedla. Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu prac nad pierwszymi blokami (TUTAJ), teraz poznaliśmy projekt kolejnego kwartału zabudowy, na który właśnie rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia Major Architekci. Zaprojektowany blok miał łączyć w sobie mieszkania dla osób starszych, wymagających opieki z mieszkaniami dla młodych rodzin z dziećmi i odpowiadać na potrzeby różnych grup wiekowych. Poza samymi mieszkaniami w bloku należało też przewidzieć pomieszczenia typowe dla domów opieki - przeznaczone dla pielęgniarki, stołówkę, przestrzenie wspólne, czy gabinet psychologa, jak również przedszkole z zewnętrznym placem zabaw. Wszystko po to, aby różne grupy mieszkańców, czuły się bezpiecznie i miały zaspokojone wszystkie potrzeby.

Jednym z pierwotnych założeń projektu było dążenie do stworzenia obiektu sprzyjającego integracji wszystkich jego mieszkańców i użytkowników. W efekcie dyskusji na temat odmiennego trybu życia poszczególnych grup wiekowych, doszliśmy do wniosku, że ich potrzeby nie tylko wzajemnie się nie wykluczają, ale wręcz powinno się dążyć do tworzenia w miejscu zamieszkania struktur wielopokoleniowych. Ich koegzystencja w jednej przestrzeni jest działaniem korzystnym pod wieloma względami - uczy wzajemnego szacunku i zapobiega uczuciu wykluczenia, wspomaga aktywizację seniorów, daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa dzięki stałej obecności sąsiadów, przyzwyczaja do codziennego funkcjonowania z osobami starszymi i niepełnosprawnymi - mówią autorzy zwycięskiej koncepcji.

Blok został zaprojektowany w formie kwartałowej - jest to swoista odpowiedź na dotychczasową zróżnicowaną urbanistykę sąsiednich działek. Od zewnątrz zaplanowano białe elewacje o jednakowej wysokości 4 kondygnacji z dużym wycięciem prowadzącym do wewnętrznego owalnego dziedzińca i otwierającego podwórze na znajdujący się przy działce pas zieleni stanowiący jedną z osi kompozycyjnych osiedla.

Wewnętrzny owalny dziedziniec o wymiarach 37x49m został zaprojektowany jako przestrzeń zielona, bez wyraźnych wygrodzeń - znajdzie się tu część rekreacyjna dla osób starczych, zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw. Pojawi się też wysoka zieleń i nasadzenia ozdobnych traw. Ściany zewnętrzne będą tutaj pokryte rusztem z gęsto ułożonych pionowych drewnianych beleczek nadających wnętrzu bardziej przytulnego charakteru.

Major Architekci

W parterze budynku zaplanowana została stołówka, pomieszczenia klubowe, administracja oraz zaplecze socjalne, z z pielęgniarką i psychologiem oraz przedszkole. Mieszkania znalazły się na górnych kondygnacjach. Klatki schodowe doświetlone z wewnętrznego dziedzińca zostały połączone korytarzami, dzięki czemu budynek można wewnątrz obejść dookoła. Od strony zielonej alei zaplanowane zostały mieszkania dla osób starszych, od drugiej - dla rodzin z dziećmi. Możliwość obejścia budynku daje możliwość przesuwania granicy miedzy strefami w zależności od potrzeb i zmieniającej się z czasem struktury wieku oraz swobodną komunikację między mieszkańcami. We wnętrzach przewidziano też przestrzenie wspólne sprzyjające integracji i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego.

Na odpowiedź, czy nowe osiedle powtórzy sukces WuWy trzeba jeszcze zaczekać, nie mniej już teraz cieszy fakt, iż zostały dostrzeżone różne grupy społeczne i ich potrzeby. Umiejętne połączenie sprzyja integracji, zapobiega wykluczeniu i pokazuje, że choć różnimy się między sobą, to wszyscy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i możemy sprawić, że nasze codzienne życie będzie przyjemniejsze. Podzielcie się w komentarzach swoją opinią na temat zaprojektowanego bloku i pomysłu na stworzenie wspólnego domu dla dla seniorów i młodych rodzin.

ZOBACZ WIZUALIZACJE POKAZUJĄCE PRZYSZŁĄ ZABUDOWĘ>>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Nowa Nowa Huta. Nowe bloki z odrobiną koloru
Osiedle nawiązujące do najlepszych wzorców. Rozpoczyna się realizacja WuWa2
Architektura dla seniora. Pierwszy taki budynek w Polsce

Skomentuj:

Blok, który myśli o potrzebach mieszkańców. We Wrocławiu powstanie blok społecznie odpowiedzialny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej