Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]

red
Projekt adaptacji starej stodoły na dom jednorodzinny - Dagmara Nowakowska

Adaptacje starej zabudowy do nowych potrzeb to coraz popularniejsze zjawisko. Przy stosunkowo niewielkich kosztach można zyskać nową przestrzeń z niepowtarzalnym duchem dawnej architektury. Czy ze zwykłej stodoły da się wyczarować naprawdę elegancki dom jednorodzinny?

Modernizacja starych budynków i ich adaptacja do nowych potrzeb, to w porównaniu do klasycznej budowy stosunkowo tani i coraz popularniejszy sposób na własny dom. Poza aspektem finansowym dostajemy możliwość posiadania oryginalnych elementów dawnej architektury - cegły, drewnianych stropów czy efektownych konstrukcji dachowych, a dodatkowo rozwiązujemy problem niewykorzystywanych i niepotrzebnych budynków, które z czasem zamieniłyby się w ruinę.

Z zadaniem przerobienia starej stodoły w Nowej Wsi koło Izbicy Kujawskiej w powiecie włocławskim w swoim projekcie dyplomowym zmierzyła się architektka wnętrz Dagmara Nowakowska. Z zaniedbanej, prostej bryły gospodarczego budynku stworzyła projekt eleganckiego i nowoczesnego domu.

Jednym z założeń projektowych było zachowanie istniejących ścian zewnętrznych stodoły oraz wykorzystanie walorów estetycznych cegły z której zostały zbudowane. W bryle budynku zostały wycięte dwa podcienie - w jednym znalazło się miejsce do parkowania samochodu, drugi prowadzi do wejścia do domu. Pojawiły się też nowe przeszklenia - w tym największe zajmujące całą dwukondygnacyjną ścianę szczytową otwierającą się na ogród. Takie rozwiązanie podkreśla nowoczesny charakter obiektu oraz pozwoliło doświetlić wnętrza oraz otworzyć je na otaczającą przyrodę.

Ze względu na zmianę funkcji budynku niezbędne było docieplenie obiektu. Piętnastocentymetrowa warstwa termoizolacji na większej części płaszczyzny ścian została przykryta czarną blachą tytanową której poszczególne elementy tworzą geometryczny rysunek na ścianach i połaciach dachowych. Pozostałe fragmenty ścian zostały docieplone i omurowane nowymi ściankami zewnętrznymi z cegły uzyskanej z rozebranych fragmentów ścian dawnej stodoły. We wnętrzach ściany zostały mają dwie formy - eksponujące oryginalne ceglane mury oraz pokryte białym tynkiem.

Wysokość obiektu umożliwiła wygospodarowanie użytkowego poddasza. Mający trochę ponad 150 m kw. parter został zagospodarowany w całości na strefę dzienną - znajdziemy tu podwójnej wysokości salon z aneksami kuchennym i kominkowym, przestronną garderobę, kotłownie oraz gabinet, który dzięki dostępności bezpośrednio z części wejściowej pozwala na przyjmowanie interesantów bez konieczności zapraszania ich do części prywatnej.

Pierwsze piętro zostało zaprojektowane w postaci otwierającej się na salon antresoli mieszczącej biblioteczkę. Poza częścią wspólna zostały tutaj też wydzielone sypialnie, garderoby i łazienki.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Parterowy dom osadzony w zieleni
Z biurowca w inkubator High-Techu. Nowa skóra budynku z Szanghaju
Było nudno, jest ogniście - Metamorfoza domu z lat 60.

Skomentuj:

Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej