Czysta biel i ciepłe drewno. Parterowy dom jednorodzinny z Warszawy
Bryła parterowego domu, który właśnie powstaje w Warszawie to parterowy obiekt nawiązujący kształtem do tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. Podłużna, niska zabudowa z dwuspadowym dachem to jednak tylko jedno oblicze projektu. Minimalistyczny detal, prosta forma i konsekwentnie zaprojektowane elewacje łączące jedynie czystą biel i ciepłe drewno decydują o nowoczesnym charakterze budynku.
Dom składa się z dwóch parterowych brył przypominających swoim kształtem niewielkie budynki, które przez lata były budowane w wielu rejonach Polski. Stworzenie dwóch elementów pozwoliło optycznie rozbić kubaturę i zaprojektować budynek o powierzchni 180 m kw., który mimo tradycyjnego kształtu nie wygląda na przeskalowany. Skrzydło równoległe do drogi umożliwiło także podział ogrodu na strefę publiczną i znajdującą się w głebi część prywatną widoczną tylko dla mieszkańców budynku.
Złożenie bryły z dwóch elementów wynika też z wewnętrznego podziału na strefy. Skrzydło usytuowane od strony drogi mieści część dzienną: salon oraz kuchnię z niewielką spiżarnią. Drugie skrzydło mieści część prywatną: sypialnie, gabinet oraz łazienki. Od strony drogi zlokalizowano tutaj także dwustanowiskowy garaż oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. Obydwie bryły spięte są szklanym łącznikiem mieszczącym wejście do budynku.
Architekci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI, która zaprojektowała budynek podkreślają w opisie projektu inspiracje architekturą Louisa Henryego Sullivana i jego słynnym hasłem: forma wynika z funkcji - form follows function.
Projekty Z3Z ARCHITEKCI starają się być czytelne w formie i nie zawierać zbędnych elementów. W tym budynku dwie mocne bryły na zewnątrz odzwierciedlają podział funkcji wnętrza domu. Bryła frontowa z dużymi przeszklonymi otwarciami to część dzienna. Wysoki salon z jadalnią oraz kuchnia. Druga bryła - w tylnej części działki, dalej od ulicy to część nocna zawierająca wszystkie sypialnie domowników.
Szczytowa ściana przy salonie została wycofana w głąb budynku. W ten sposób powstał zadaszony taras wykończony drewnianą okładziną w ciepłym kolorze. Podobnie zostały zaprojektowane wszystkie inne otwory w bryle budynku. Jasna barwa drewna konsekwentnie wypełnia wszelkie wcięcia w budynku dodając przytulności i rzeźbiarskiego efektu - całość wygląda jakby powstała przez wydrążenie w białej bryle.
Skomentuj:
Czysta biel i ciepłe drewno. Parterowy dom jednorodzinny z Warszawy