Sport w mniejszym mieście. Hala sportowa w Tarnowskich Górach
Na naszych stronach często pojawiają się wielkie stadiony budowane na wielkie imprezy sportowe i ogromne hale powstające w największych polskich miastach. A jak wygląda architektura sportowa w trochę mniejszych miejscowościach? Aby to sprawdzić zaglądamy do Tarnowskich Gór, gdzie niedawno został oddany do użytku obiekt mający zapewnić mieszkańcom miejsce do aktywnego, sportowego wypoczynku.
Tarnogórska inwestycja obejmowała budowę hali sportowej, w której znalazło się pełnowymiarowe boisko z widownia na 600 osób, 4 korty squash, ścianka wspinaczkowa oraz niezbędne zaplecze sanitarne i biurowe.
Projekt hali został wybrany w konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyło konsorcjum pracowni ARCIS i BUA Profil.
Architekci stanęli przed niełatwym zadaniem pogodzenia potrzeb ze stosunkowo niewielkim budżetem przeznaczonym na realizację inwestycji. Aby to osiągnąć architekci zdecydowali się na rozwiązanie zakładające, że nowa bryła musi być jak najprostsza i z jak najbardziej ekonomicznym rozmieszczeniem wszystkich funkcji - stąd część budynku jest czterokondygnacyjna.
Podejmując wszystkie decyzje projektowe konieczne było wpasowanie budynku wraz z całym programem funkcjonalnym do zakładanego przez Inwestora budżetu. Zdecydowaliśmy że bryła budynku musi być zwarta i prosta z możliwie najbardziej ekonomicznym rozłożeniem wszystkich funkcji, stąd też część budynku jest czterokondygnacyjna. W doborze materiałów najważniejsze były dwa czynniki: trwałość i koszt. Ze względu na funkcję wszystkie elementy musiały być odporne na uszkodzenia. Na elewacjach wykonane zostały płyty warstwowe w układzie pionowym bez łączeń poziomych; we wnętrzu dużo jest surowego betonu, posadzki wykonano jako wylewane poliuretanowe. Prawie w całym budynku (z wyjątkiem biur) zrezygnowaliśmy z sufitów podwieszonych - wszystkie instalacje są widoczne - mówią o swoim budynku autorzy projektu.
Aby jak najlepiej wpasować bryłę nowego budynku w otaczający kontekst podjęto także decyzję o obniżeniu płyty boiska poniżej poziomu terenu - dzięki czemu, częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu nie zdominował otoczenia i nie przytłoczył go swoją kubaturą.
Główne wejście do budynku zostało zaprojektowane od strony sąsiedniego parku. Po wejściu do środka odwiedzający znajdują się w obszernym holu powiązanym optycznie zarówno z placem przed budynkiem, jak również z przestrzenią głównej sali sportowej, w której górny poziom trybun znajduje się na wysokości posadzki holu wejściowego.
Poziom „-1” (poz. -3,6) mieści zespół szatni i sanitariatów zawodników i trenerów wraz z magazynami sprzętu znajdującymi się w przestrzeni pod trybunami. Na poziomie „1” (poz. +3,6) zlokalizowano biura. Na poziomie „2” (poz. +7,2) zlokalizowano zespół 4 kortów do squash z własnym węzłem szatniowym i sanitarnym. W północnej części hali na całej jej wysokości zlokalizowano ściankę wspinaczkową. Przestrzeń „wspinaczki” zajmuje pierwszy moduł przyjętego układu hali i jest połączona bezpośrednio z własnym zapleczem zlokalizowanym pod holem wejściowym w poziomie -3,60.
Skomentuj:
Sport w mniejszym mieście. Hala sportowa w Tarnowskich Górach