[KRAKÓW] Ratusz Marszałkowski z międzynarodowym certyfikatem BREEAM Excellent
Projekt Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie jest pierwszym polskim obiektem publicznym, który uzyskał międzynarodowy certyfikat BREEAM Excellent przyznawany najbardziej proekologicznym budynkom z całego świata. Ale krakowski urząd to także ciekawa architektura tworząca nowy fragment miasta i pamiętająca zarówno o potrzebach pracowników, jak również mieszkańców.
Zespół budynków Ratusza Marszałkowskiego jest pierwszym obiektem publicznym w Polsce, który został poddany certyfikacji. Zaprojektowany przez HORIZONE Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe budynek otrzymał certyfikat BREEAM Excellent m.in. dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań instalacyjnych (m.in. tri-generacja jako źródło ciepła, chłodu i energii elektrycznej, cyfrowy system sterowania oświetleniem DALI w oparciu o źródła LED), pełnemu sterowaniu pracą budynku zintegrowanemu w ramach BMS, a także licznym innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym, które pomogły w uzyskaniu wysokiej oceny w tzw. „miękkich” kategoriach (oświetlenie, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu).
Analiza przeprowadzonej certyfikacji pokazuje, że budynek nie tylko będzie energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny dla jego użytkowników i odwiedzających.
Z naszego punktu widzenia, jako projektantów, najistotniejszą informacją jest wiadomość, że poziom BREEAM Excellent został osiągnięty bez konieczności wprowadzania w projekcie większych zmian w stosunku do koncepcji konkursowej z października 2013r. To oznacza, że od samego początku prac koncepcyjnych, nasze założenia dot. energooszczędności, ekologiczności i jakości rozwiązań architektonicznych były prawidłowe - mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio.
Projekt budynku został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Doceniony został za ciekawą formę i idee, które stały za procesem projektowym i które przełożyły się na układ i formę budynku.
Główne wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony Ronda Grzegórzeckiego przy którym ma powstać reprezentacyjny plac wejściowy. Powstanie też drugi, wewnętrzny ogólnodostępny dziedziniec, osłonięty od ulicznego hałasu. W parterach wokół dziedzińca mają znajdować się funkcje uzupełniające, w tym komercyjne. Boczne elewacje zostały zaprojektowane w pierzejowej formie i tworzą spójny z otoczeniem fragment miasta.
Skomentuj:
[KRAKÓW] Ratusz Marszałkowski z międzynarodowym certyfikatem BREEAM Excellent