Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom Polski nad Dunajcem. Nowoczesność czerpiąca z tradycji

Redakcja

Projekt Domu Polskiego w małej miejscowości w okolicy Nowego Sącza to próba odpowiedzi na pytanie o kształt nowoczesnej architektury czerpiącej z polskich ludowych tradycji budowlanych, architektury drewnianej, wiejskiej zabudowy. Ma być współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego nie eksplorowanego we współczesnym designie.

Działka, na której zlokalizowany jest projekt Domu Polskiego pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś położona jest na stoku jednego z najwyższych wzniesień w gminie Gródek, z którego roztacza się malowniczy widok na otaczający górzysty krajobraz i jezioro Rożnowskie. Architekci starali się, by zlokalizowany w takiej okolicy dom odwoływał się do tradycyjnej drewnianej architektury i harmonijnie wpisywał się w zastany krajobraz.

- Dom Polski nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej - malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na której wspierają się dwie dominujące bryły przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem - mówi o swoim projekcie Bogusław Barnaś.

Przyziemie to część gospodarcza, garaż, oraz otwarta na jezioro pracownia.

Parter został zaplanowany jako prostopadłościenna bryła z bali mieszcząca strefę wejściową, garderobę, kuchnię, łazienkę oraz pokoje gościnne. Został zaprojektowana w sposób umożliwiający w przyszłości stworzenie niezależnej i odrębnej strefy mieszkalnej. Nad garażem zlokalizowany został zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być alternatywnie prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej.

Strefa dzienna została wyniesiona w projekcie na poziom pierwszego piętra, tak aby wzmocnić widoki krajobrazowe. Wszystkie ściany zewnętrzne zostały na tym poziomie zaprojektowane jako szklane, aby jak najbardziej otworzyć wnętrze domu na otaczająca naturę. Konstrukcja nośna podtrzymująca zadaszoną kubaturę została celowo pozbawiona wertykalnych kierunków, aby wpisać się w wielospadową formę architektoniczną domu oraz górzyste ukształtowanie terenu. Na tym poziomie zaplanowano salon z kominkiem, jadalnie, kuchnię oraz taras widokowy.

W nadwieszonej bryle krytej gontem zlokalizowano strefę prywatną - pokój dzieci, wysoką i przestronną sypialnię główną z łazienką oraz garderobą, przyległą do sypialni antresolę widokową otwartą na poniższy salon, natomiast na samym szczycie konstrukcji zaprojektowano pokój kontemplacyjny(widokowy) inspirowany strzelistymi wieżami drewnianych kościółków.

Dom wyposażono w systemy mobilne ograniczające dostęp światła - wysuwane rastry chroniące również przed deszczem oraz zamykane okiennice podkreślające skosy całego założenia. Nietypowe trójkątne okna zlokalizowane w dachu sypialni i garderoby są współczesną interpretacją tradycyjnych lukarn.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom osadzony w tradycji - Małopolska Chata Podcieniowa
W duchu projektów Le Corbusiera. Luksusowy dom pod Poznaniem [WIZUALIZACJE]
Od ulicy widać tylko drewnianą ścianę. Introwertyczna miejska willa

Skomentuj:

Dom Polski nad Dunajcem. Nowoczesność czerpiąca z tradycji

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej