Projekt zagospodarowania terenów pokolejowych w Poznaniu [WYNIKI KONKURSU]
Zakończył się konkurs na projekt zagospodarowania urbanistycznego dla terenów Wolnych Torów w Poznaniu. Na terenach gdzie kiedyś znajdowały się bocznice kolejowe w pobliżu dworca Poznań Główny. Na podstawie zwycięskich koncepcji miasto będzie opracowywało plany zagospodarowania przestrzennego. Jak zmieni się ta część miasta?
PKP przymierza się do sprzedaży terenów po dawnych bocznicach kolejowych w pobliżu stacji Poznań Główny. Dzięki konkursowi na zagospodarowanie tych terenów i zapowiedzi współpracy kolejarzy z władzami miasta, w centrum Poznania ma szansę pojawić się spójny fragment miasta łączący rozdzielone dziś linią kolejową sąsiednie osiedla.
Jury pierwszą nagrodzę przyznało warszawskiej pracowni MAU - Mycielski Architecture&Urbanism. W zwycięskiej koncepcji pojawiają się trzy wysokościowe budynki. Architekci podejmując decyzję o skali zabudowy z jednej strony chcieli stworzyć plan odpowiadający pozycji miasta jako regionalnego centrum, z drugiej, aby uniknąć przeskalowania całego założenia posługiwali się analizą przyszłego zapotrzebowania na powierzchnię biurową w Poznaniu.
To praca skromna, bez architektonicznych fajerwerków. Jest nieprzeinwestowana i przez to możliwa do realizacji. To koncepcja, którą wybiera rozum - tak o zwycięskiej pracy mówił Piotr Kostka, prezes poznańskiego oddziału SARP.
Uznana za przeskalowaną bryła Galerii Handlowej Poznań City Center (tytuł makabryły roku 2013) została przesłonięta kwartałami zabudowy.
Jury konkursowe doceniło pracę za najlepsze powiązanie z dzielnicami sąsiednimi komunikacją kołową i tramwajową oraz wartościowe ukształtowanie terenów zielonych.
Drugą nagrodą uhonorowano pracę z poznańskiej pracowni Atrium Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański, w której na szczególną uwagę zasługuje koncepcja wizji miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom z realizacją obsługi komunikacji na zewnątrz obszaru.
Przyznano także trzecią nagrodę dla pracowni Grupa Kreska Piotr Dynowski z Warszawy oraz trzy równorzędne wyróżnienia.
Skomentuj:
Projekt zagospodarowania terenów pokolejowych w Poznaniu [WYNIKI KONKURSU]