Mediateka kontra Dom Chemika. Nowoczesność kontra modernizm
Władze Puław zadecydowały o budowie nowoczesnej mediateki. Zazwyczaj byśmy przyklasnęli takiej inwestycji bez wahania. Tym razem pojawił się jednak problem, bo na działce już stoi modernistyczny Dom Chemika. Czy nowy budynek jest o tyle lepszy, że może zastąpić istniejący budynek? A może to po prostu brak szacunku wobec modernistycznego dziedzictwa? Zagłosujcie w naszej sondzie pod artykułem.
Mediateka
Projekt budynku mediateki to dzieło pracowni Marka. Miasto ogłosiło już przetarg na jego budowę. Sam projekt nie budziłby zapewne większych sensacji. Bryła jest dość elegancka i na pewno nie przyniosłaby miastu wstydu. Wewnątrz ma znaleźć się dużo miejsca na zbiory - zarówno te tradycyjne, jak również w wersji cyfrowej, czytelnia, sala komputerowa oraz przestrzenie do organizowania wystaw, a także podziemny parking.
Wydawałoby się, że to historia z happy endem i nic tylko winszować miastu nowego obiektu. Ale pojawia się dość poważny problem. Budynek został zaplanowany na działce, na której znajduje się modernistyczny Dom Chemika. Zaplanowane prace to oficjalnie przebudowa istniejącego obiektu. W rzeczywistości, aby powstał nowy budynek, część starego trzeba będzie po prostu wyburzyć, a nowa forma daleka jest od pierwowzoru.
Dom Chemika
Historia Domu Chemika sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Zakłady Azotowe w Puławach podjęły decyzję o budowie zakładowego domu kultury. Budowa trwała 16 lat, a nowy obiekt wbrew początkowym planom nie służył jedynie pracownikom zakładu. Został przekazany miastu i do dziś służy jako ogólnomiejski dom kultury.
Architektura Domu Chemika to modernistyczna bryła, o charakterystycznych dla okresu w którym powstawała elementach. Znajdziemy tu lekkie osłonowe ścianki o dużych przeszkleniach, wkomponowane tereny zielone z fontanną, mozaiki czy abstrakcyjne płaskorzeźby w podcieniach.
Trzeba przyznać, że dziś wygląda dość nieciekawie - tanie materiały szybko się zestarzały i pokryły brudem, przestrzeń wokół została opanowana przez samochody, a elewację upstrzyły dziś już wyblakłe szyldy z kolejnych epok. pod ta nieciekawą patyną, kryje się ciekawy budynek, będący swoistym dziedzictwem minionych czasów. Na pewno przysłużyłby mu się gruntowny remont i dostosowanie do współczesnych potrzeb. Zastępowanie go nowym budynkiem wydaje się rozwiązaniem co najmniej mocno kontrowersyjnym, zwłaszcza w aspekcie, że nie jest to odosobniony przypadek znikania modernistycznej architektury z naszych miast. niedawno pisaliśmy m.in o planach na wyburzenie pawilonu Emilia w Warszawie (czytaj TUTAJ).
Walka o modernizm
W Puławach powstała grupa osób, która postanowiła sprzeciwić się planom zastąpienia istniejącego pawilonu Domu Chemika przez nowy budynek mediateki. We własnym zakresie opracowali wizualizacje pokazujące jak mógłby wyglądać odnowiony Dom Chemika, jeśliby usunąć z niego wszelkie prowizorki i naleciałości, które powstały przez lata użytkowania.
Grupa złożyła także wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków oraz zbiera podpisy pod petycją o ocalenie budynku.
Czy władze miasta dostrzegą, że chwalebna chęć poszerzenia oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta jednocześnie przyczyni się do zniszczenia cennego dziedzictwa kulturowego, które po wyremontowaniu mogłoby być powodem do dumy?
W naszej galerii prezentujemy zarówno wizualizację nowego obiektu, jak również archiwalne i współczesne zdjęcia Domu Chemika. Obejrzyjcie galerię i zagłosujcie w naszej sondzie jak powinna potoczyć się sprawa.
- Więcej o:
Rusza społeczne archiwum Warszawy – nowa inicjatywa "Tu było, tu stało"
Dwa dworce - dwie historie. Różne koleje dworców w Piasecznie i Puławach
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą
Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski