Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa sala koncertowa w Toruniu prawie gotowa. Jak wyszło pikado? [GALERIA]

red

Na toruńskich Jordankach kończą się prace przy budowie nowej sali koncertowej. Projekt był inspirowany architekturą gotyku. W wielu miejscach na elewacjach i wewnątrz pojawia się czerwona cegła. Jak oceniacie budynek na końcowym etapie prac?

Prace przy Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki dobiegają końca. Budowa ma zakończyć się pod koniec października. W grudniu planowany jest pierwszy dzień otwarty, kiedy to będzie można zobaczyć budynek od środka. My zaglądamy już teraz.

Charakterystyczną cechą nowego obiektu jest pikado, które ma nawiązywać do ceglanej, gotyckiej architektury Torunia. Pod tą nazwą kryje się technika polegająca na specjalnej metodzie łączenia betonu z kruszywami mineralnymi. Najpierw na jednym szalunku przykleja się połamane i chaotycznie ułożone kruszywo. Po przykryciu drugą stroną szalunku całość zalewa się betonem, który wypełnia wolne przestrzenie, a po związaniu całości skuwa się wierzchnią warstwę tak, by maksymalnie odsłonić kruszywo.

Ogromnie zależało mi, aby pokazać nowy sposób wykorzystania cegły stanowiącej nierozerwalną część Torunia. Dzięki temu chciałem na nowo i na miarę XXI wieku zinterpretować jego historię. Przyglądałem się więc miastu przez cały rok. Widziałem jak zmienia się w zależności od pory roku. Połowa praca architekta zawsze polega na uwzględnieniu czynnika lokalnego, czyli otoczenia. Druga połowa to jego własna wizja i kreatywność - mówi hiszpański projektant budynku Fernando Menis.

W Toruńskim budynku zastosowano dwa rodzaje pikado. We wnętrzu głównej sali i na zewnątrz jako kruszywo użyto cegły, we foyer tufu wulkanicznego importowanego z Teneryfy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa sala koncertowa w Toruniu prawie gotowa. Jak wyszło pikado? [GALERIA]