Pierwsza w Polsce "żywa elewacja". Piękny budynek z prawdziwej ruiny [METAMORFOZA]
Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to dziś prawdziwa perełka architektoniczna. A jeszcze niedawno stan budynku był naprawdę katastrofalny. Architekci zaproponowali przywrócenie przedwojennego ładu elewacji jednak w nowej odsłonie. Ściany odnowionego budynku pokryła pierwsza w Polsce "żywa elewacja" w postaci pionowego ogrodu.
W 2008 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła poszukiwania budynku, który mógłby stać się jej nową siedzibą. Wybór padł na nieruchomość przy ulicy Krasickiego 20/22. Stojący tam dom pochodzi z lat trzydziestych, niestety został znacznie uszkodzony w trakcie wojny, a późniejsza odbudowa nie była wierna i forma stała się bardziej przypadkowa. Na te problemy nałożyły się wieloletnie zaniedbania - część ścian była w tak fatalnym stanie technicznym, że groziły zawaleniem.
Architekci z pracowni FAAB Architektura wybranej w organizowanym przez Fundację konkursie zaproponowali poszanowanie zachowanych przedwojennych fragmentów i przywrócenie pierwotnego ładu elewacji oraz wejścia zlokalizowanego osiowo w elewacji frontowej. We wnętrzu pozostawiono też oryginalną lastrykową klatkę schodową oraz fragmenty zachowanych posadzek.
Zielona elewacja
Tym, co jednak czyni budynek szczególnym i wyjątkowym jest zupełnie nowa elewacja w formie pionowego ogrodu - pierwsza tego typu realizacja w Polsce. Bardzo dobrze znamy budynki (zarówno stare, jak i nowe), których elewacje pokryte są bluszczami. Tu jednak ogród rzeczywiście rośnie na ścianie, a nie jedynie wspina się po niej do góry. Ściana została pokryta specjalną geowłókniną, w której zakorzeniają się poszczególne rośliny. System skrywa też specjalną instalację do zaopatrywania roślin w wodę i substancje mineralne. taki ogród poza znaczeniem czysto estetycznym dodatkowo oczyszcza powietrze oraz stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Zimą zapobiega wychładzaniu się wnętrz, latem chroni ścianę przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.
W budynku zastosowano także szereg innych proekologicznych rozwiązań.
Deszczowa woda zamiast trafiać do kanalizacji jest magazynowana, a następnie używana wewnątrz budynku do spłukiwania toalet. Zadbano także o dostęp światła dziennego do wnętrz budynku poprzez wewnętrzne atrium oraz świetliki w powierzchni terenu nad podziemnym parkingiem. Budynek wyposażono też w energooszczędne urządzenia oraz pompy ciepła zmniejszające zapotrzebowanie na energię.
Prace budowlane trwały od 2012 do 2014 roku.
Wszystkie te rozwiązania oraz ciekawa forma sprawiają, że nowa siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to jeden z ciekawszych warszawskich budynków, a jednocześnie godna wizytówka polskiej nauki.
ZOBACZ ZDJĘCIA PO I SPRZED REMONTU>>>
Zobacz gdzie zlokalizowana jest siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:
Skomentuj:
Pierwsza w Polsce "żywa elewacja". Piękny budynek z prawdziwej ruiny [METAMORFOZA]