Jak zbudować dom pasywny? Dom Skandynawski w Gdańsku
Pojęcie budownictwa pasywnego robi ostatnio zawrotną karierę. Co się jednak kryje pod tym terminem i jak zaprojektować taki budynek? Na podstawie projektu Domu Skandynawskiego prześledzimy zasady, które powinny być spełnione aby dom mógł nosić miano domu pasywnego.
Dom Skandynawski autorstwa pracowni architektonicznej MIDI to liczący nieco ponad 200 m kw. projekt domu pasywnego. Najkrótsza definicja budynku pasywnego to ta, która mówi o ilości energii potrzebnej do jego ogrzania - dom pasywny powinien mieć ją na poziomie poniżej 15 kWh na m kw. na rok. Podczas gdy w zwykłych domach zapotrzebowanie na energię może wynosić nawet ponad 100 - 150 kWh na m kw. na rok, tutaj udało się ograniczyć je do 21 kWh. Aby to osiągnąć potrzebne były decyzje projektowe już na samym początku.
Poza zwiększeniem izolacyjności ścian zewnętrznych i wyeliminowaniu mostków termicznych, trzeba było podjąć decyzję o bryle budynku i odpowiednim usytuowaniu funkcji. W budynkach o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię bryła powinna być jak najbardziej zwarta aby jak najmocniej zmniejszyć powierzchnię ścian.
W Domu Skandynawskim strefę dzienną, na którą składa się salon, otwarta kuchnia i aneks do ćwiczeń zlokalizowano od południa. Takie ich umiejscowienie pozwoliło zapewnić im dobre doświetlenie jednocześnie ograniczając ilość okien wychodzących na pozostałe strony świata. Sypialnie i pokój gościnny zlokalizowano we wschodniej części domu, zaś od północy umieszczono pomieszczenia sanitarne, garderobę, oraz garaż.
Aby uniknąć przegrzewania w trakcie lata pomieszczeń o dużych przeszkleniach od strony południowej, przed salonem zaprojektowano drewnianą pergolę kontrastującą z grafitową cegłą elewacji. Pod nią znajduje się rozległy taras, który latem stanowi przedłużenie salonu i otwiera dom na ogród. Drewno pojawia się też jako materiał elewacyjny strefy wejściowej.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią
Dom w stylu skandynawskim. Dom Szwedzki w Wilnie
Minimalne zapotrzebowanie na energię. Dom pasywny w Stawigudzie
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem