Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom żyletka z falującą elewacją

kambi

Nietypowa elewacja ma nie tylko walory estetyczne. Pionowe, drewniane pasy dbają o prywatność mieszkańców oraz zapewniają zacienienie pomieszczeń. Mimo trudnej działki można odpowiedzieć na oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Zaprojektowanie domu, który w pełni będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli projekt wiąże się z ograniczeniami, takimi jak na przykład kształt czy powierzchnia działki. Mimo to, architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL postanowili sprostać temu wyzwaniu.

Dom Żyletka ma kształt prostopadłościanu i niską, parterową zabudowę. Budynek składa się z trzech części - garażu z zapleczem technicznym, części dziennej oraz części prywatnej. Główną strefą domu jest strefa dzienna. Stanowią ją salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia, które tworzą wspólną przestrzeń. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu mieszkańcy przebywając w salonie mogą szybko dostać się do ogrodu, aby już tam kontynuować odpoczynek.

Strefa nocna znalazła się po prawej stronie części dziennej. Ulokowano tu dwa pokoje dziecięce, łazienkę główną oraz dodatkową łazienkę dla gości. Prócz tego w strefie nocnej znalazła się główna sypialnia z garderobą oraz pokój gościnny, który może pełnić rolę gabinetu.

Ciekawym rozwiązaniem jest duże przeszklenie w głównej sypialnie wychodzące na zachodnią część ogrodu - zaznacza Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL

Jednak tym czym wyróżnia się najbardziej budynek jest jego nietypowa elewacja. Tworzą ją drewniane żyletki, które zostały umieszczone wzdłuż całej północnej i południowej elewacji. Za nimi ukryto okna do części nocnej. Dzięki temu elementy te zapewniają poczucie prywatności, nawet od tej strony budynku, która sąsiaduje z ulicą.

Dodatkowo żyletki od południowej strony ograniczają dopływ światła do sypialni dzieci. W ten sposób powstała lekka elewacja, która zdaje się falować na wietrze.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Dom X pod Warszawą
Skromna kostka w Lublinie
Domy jednorodzinne w Polsce. Wybraliście ten najładniejszy [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Skomentuj:

Dom żyletka z falującą elewacją

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej